Malých teropodů bylo mnohem víc

…než kolik ukazují jejich kosti

Je nepochybné, že dinosauřích druhů existovalo mnohem víc, než jich dosud známe. Zatímco v současnosti je popsáno asi 840 platných rodů neptačích dinosaurů, je nepochybné, že nejsme ještě ani na 20 % celkového počtu, a pravděpodobně je to ještě podstatně méně. O této skutečnosti svědčí také nová vědecká studie paleontologů z Univerzity v Albertě (provincie Alberta, jižní Kanada), kteří se zaměřili na popis různých typů zubů malých teropodních dinosaurů. Tzv. mikrolokality jsou velmi bohatým zdrojem informací o biodiverzitě dinosaurů na daném území, protože fosílie zubů se obvykle zachovávají lépe než kosterní fosílie. A tak nepřekvapí, že zatímco dosud bylo popsáno ze západních částí Spojených států a Kanady pouze sedm druhů menších teropodů z období pozdní svrchní křídy (zhruba před 85 až 65 miliony let), různé typy zubů těchto dravců ukazují nejméně na 23 různých teropodů z tohoto období a místa.

 

Přehled typů fosilních zubů teropodů, poukazujících na podstatně větší biodiverzitu malých teropodů v průběhu severoamerické svrchní křídy. Kredit: Derek W. Larson, Philip J. Currie. Multivariate Analyses of Small Theropod Dinosaur Teeth and Implications for Paleoecological Turnover through Time. PLoS ONE, 2013; 8 (1): e54329 DOI: 10.1371/journal.pone.0054329.

 

Známý paleontolog Philip J. Currie a jeho student Derek Larson analyzovali mohutný datový soubor fosilních zubů menších teropodů (zejména deinonychosaurů)  a multivariační analýzou dospěli k závěru, že na různých místech dávných severoamerických ekosystémů existovalo mnohem víc teropodů menších rozměrů, než se dříve předpokládalo. Mnohé druhy těchto teropodů (patří sem známí „srpodrápí“ dromeosauridi nebo troodontidi s relativně velkými mozky) jsou často známí právě jen díky své fosilizované dentici. Analýza souborů fosilních zubů ukazuje, že stále ještě neznáme drtivou většinu dinosaurů, což platí prakticky o všech lokalitách, geologických obdobích a o všech různých skupinách dávných archosaurů. Svrchnokřídové severoamerické lokality přitom patří k těm nejlépe prozkoumaným, takže většina jiných oblastí světa je na tom v tomto ohledu zřejmě ještě hůře. Dobrá zpráva nicméně je, že toho máme do budoucna stále dost k objevování…

 

Odkazy:

http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130123195356.htm

Derek W. Larson, Philip J. Currie. Multivariate Analyses of Small Theropod Dinosaur Teeth and Implications for Paleoecological Turnover through Time. PLoS ONE, 2013; 8 (1): e54329 DOI: 10.1371/journal.pone.0054329

 

Leave a Comment

Filed under Rekordy a statistika, Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *