…popsán z Číny
V období svrchní křídy byla krajina dnešního Vnitřního Mongolska pokryta horkou nehostinnou polopouští, sotva poskytující obživu většině zde žijících živočichů. Kdybychom se přenesli v čase, spatřili bychom několik štíhlých, opeřených tvorů, vybíhajících na vysoký písečný přesyp. Dosahovali délky necelých dvou metrů a vážili asi tolik, co statný pes. Jejich podlouhlé, štíhlé tlamy plné ostrých zubů nedávaly možnost pochybovat o jejich účelu – byly to čelisti rozených predátorů. První dojem byl ještě více umocněn při pohledu na jejich velké, zahnuté drápy na zadních končetinách. Při běhu a chůzi je teropodi nosili vztyčené, aby se nepoškodily a neztupily kontaktem s podložkou. Opeřeným dravcům totiž sloužily k velmi důležitému účelu – zabíjení kořisti. Přestože tito menší lovci značně připomínali své příbuzné velociraptory, nebyli jimi. Šlo o vývojově primitivnější linheraptory, kteří si však v loveckých schopnostech se svými populárními bratranci nijak nezadali…
Posledním přírůstkem do stále se rozšiřující rodiny nám známých neptačích dinosaurů je právě dromeosaurid Linheraptor exquisitus, žijící asi před 75 miliony let na území dnešního Vnitřního Mongolsko (patřícího Číně). Zkameněliny nádherně zachované fosilní kostry byly objeveny v roce 2008 doktorandem Univerzity George Washingtona Jonahem Choinierem. Ten spolu s týmem dalších paleontologů zkoumal vysoké stěny rudých pískovců, erodovaných větrem na severovýchodě Číny. Choiniere měl štěstí a všiml si malého kousku drápu, vyčnívajícího ze stěny útesu. Když pak s pomocí kolegů pomalu odstraňoval okolní pískovec, objevovala se postupně jedna kost za druhou. Výsledek byl vskutku úžasný – jde možná o vůbec nejkompletnější kostru „raptora“, neboli srpodrápého dinosaura, v dosavadní historii výzkumů. V daných podmínkách je to nicméně již pátý odtud popsaný dromeosaurid.
Dravý dinosaurus byl zaživa pravděpodobně opeřený (viz mé starší články o opeřených dinosaurech) a měřil na délku asi 1,8 až 2,5 metru. Hmotnost se mohla pohybovat kolem 25 kilogramů a samotné tělo mělo velikost trupu krocana nebo třeba zmíněného psa. Zhruba stejně velký byl i mnohem známější velociraptor, žijící ve stejném období na území Mongolska a zřejmě také Číny. Linheraptor mohl lovit v malých smečkách, není to však jisté. Každopádně byl aktivním zabijákem, který zřejmě nepohrdl širokým spektrem masité potravy – od drobných ještěrek a savců až po jiné dinosaury zhruba do velikosti ovce nebo snad krávy (pokud lovil ve smečkách). Častou kořistí mohli být například menší rohatí dinosauři z příbuzenstva rozšířeného rodu Protoceratops. Zabijácký dráp na zadní končetině sice není u linheraptora tak velký jako u zmíněného velociraptora nebo třeba mohutnějšího severoamerického deinonycha, nepochybně však pomáhal v usmrcení kořisti.
Není jisté, jak tento konkrétní dinosaurus zahynul. Pravděpodobnou příčinou jsou nejspíše jevy, související s cyklicky se opakujícími písečnými bouřemi a sesuvy vlhkého písku. Právě nějaká událost zmíněného typu zřejmě malého teropoda pohřbila na desítky milionů let a jeho zkamenělé kosti uchovala až do počátku 21. století. Objev kostry je přitom velmi šťastnou okolností – zdejší eroze je tak rychlá, že nebýt objevu fosílie, do několika let po jejím odkrytí větrem by zřejmě nenávratně zmizela. To se bohužel děje se stovkami tisíc jiných zkamenělin na celém světě, a to dokonce zcela pravidelně. I proto je linheraptor tak významným objevem. Jelikož jde o formu, stojící svým vývojovým postavením mezi primitivnějšími a odvozenými formami dromeosauridů, je také vzácným „spojovacím“ článkem mezi oběma „skupinami“. Nejbližším známým příbuzným nového „raptora“ je rovněž nedávno (prosinec 2006) popsaný druh Tsaagan mangas z Mongolska.
Odkazy:
http://news.nationalgeographic.com/news/2010/03/100319-new-dinosaur-species-raptor-killer-claw/
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/8575481.stm
http://rickysdrz.blog.163.com/blog/static/1191080262010219111551481/
http://palaeoblog.blogspot.com/2010/03/new-chinese-dromaeosaur-linheraptor.html
A další žhavé novinky z posledního týdne:http://scienceblogs.com….php#more ; http://palaeoblog.blogspot.com…ml ; http://news.nationalgeographic.com…