Pár vět o autorovi

Jelikož od založení blogu uplynula již značně dlouhá doba (na webu od 31. 5. 2005), je zřejmě vhodné napsat také něco málo o sobě. S tímto záměrem jsem tedy založil rubriku “Pár vět o autorovi” s jediným příspěvkem, který bude sloužit jako klasická sekce webů věnovaná údajům o autorovi. Informace zde uvedené jsou průběžně aktualizovány.

Autor tohoto blogu (vlastním jménem Vladimír Socha) je absolventem Pedagogické Fakulty Univerzity Hradec Králové. Od září roku 2007 pracuje jako pedagog, od roku 2013 pak také jako odborný pracovník na královéhradecké Hvězdárně a planetáriu. Zároveň se věnuje četným aktivitám zaměřeným na popularizační, přednáškovou a literární činnost. V současnosti je autorem osmi vlastních knih o dinosaurech (viz níže), čtyř brožurek s tematikou pravěku a přispěvatelem několika populárně-naučných periodik.

———

Vladimír Socha odborník přes pravěk

S pohledným modýlkem sauropoda brachiosaura v prostorách Digitálního planetária, 24.2.2015 Hradec Králové. Kredit: Martin Veselý, Foto MAFRA

 ———

Autor blogu se narodil počátkem roku 1982 a jeho hlavním zájmem je paleontologie, archeologie a dějiny, také však živá příroda. Ze sportu je to pak především atletika (dnes již pouze pasivně). Menším zájmem autora jsou také některé oblasti technologií a rekordní statistiky téměř všeho druhu. Podle těchto zájmů také autor od roku 2006 přispívá i na českou a anglickou verzi Wikipedie (viz odkaz pod článkem). Autor také ve volném čase přispívá do odborných a populárně naučných periodik (často např. časopis Svět (nově 100+1), Příroda, Živá historie, Tajemství české minulosti, méně často např. ABC – viz odkaz “Aktivity” pod textem), píše odborné a popularizační povídky a publikoval již sedm knih o dinosaurech – Úžasný svět dinosaurů, nakl. Triton, Praha 2009 (kniha vyšla 29. května roku 2009 – obrázek přebalu pod textem; 2. vydání spatřilo světlo světa v lednu roku 2012), Dinosauří encyklopedie ve světle nejnovějších objevů, nakl. Libri, Praha 2010 (vyšla 23. 6. 2010), Dinosauři od Pekelného potoka, nakl. Motto, Praha 2010 (vyšla 25. 11. 2010) a Po stopách dinosaurů, nakl. Triton, Praha 2011 (vyšla 4. 11. 2011).

V únoru roku 2013 pak vydal také brožurku s názvem Podivuhodní draci, určenou dětským čtenářům (nakl. Triton, vyšla 22. 2. 2013). V květnu roku 2014 vyšla kniha Objevy pod vrstvami času (nakl. Computer Press, 12. 5. 2014). Počátkem roku 2015 pak vychází opět u Tritonu brožurky Pravěk v českých zemích a Pravěcí vládci oblohy, později kniha Neznámí dinosauři (nakl. Mladá Fronta; kniha byla nominována na cenu Zlatá stuha 2016 v kategorii naučné literatury pro děti a mladistvé). V květnu roku 2016 vychází autorovi kniha Poslední dny dinosaurů (nakl. Radioservis), která v podobě jakéhosi akčního sci-fi thrilleru přibližuje katastrofickou událost dopadu planetky Chicxulub i ekosystémy severoamerického souvrství Hell Creek. Na konci října 2016 pak vychází další brožurka od Tritonu s názvem Dinosauří rekordmani. V březnu 2017 byl DinosaurusBlog nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii Blog roku. V květnu 2017 autorovi vychází kniha Dinosauři v Čechách? od nakladatelství Vyšehrad a ve stejné době také v pořadí pátá brožurka Výlet do vesmíru od Tritonu. Ve stejném roce bude publikována také autorova odbornější práce o vymírání na konci křídy a o Alvarezově impaktní teorii (nakl. Pavel Mervart).

———

DSC_0176

S modely dimetrodonů v polském Juraparku Krasiejów. Autor snímku: Michal Matějka, červenec 2015

———

Knihy pak autor blogu někdy také překládá z anglického jazyka (obvykle jde o díla s tematikou pravěku a starověku nebo dějin vědy). Knihy stejného zaměření, které autor taktéž překládal, vycházely od listopadu roku 2007 (první byli Dinosauři od M. Nashe); další dvě pak na podzim roku 2008 (Alexandr Makedonský a jeho elitní pěchota a Významné bitvy a tažení) i 2009 (Archeologie, Kroniky válek), 2010 (Dinosauří “komiksy” ad.) nebo 2012 (Dějiny lékařství). Provádí také odborné korektury textů knih a časopisů s tematikou pravěku. Autor také často externě přednáší veřejnosti o pravěku, přírodě a dějinách vědy na různých vzdělávacích institucích. Rozhovory autora na téma paleontologie se také pravidelně v letech 2008 – 2013 (a občasně i v dalších letech) objevovaly ve vysílání Českého Rozhlasu Hradec Králové (zejména sobotní vědecko-technický popularizační pořad Techno). Autor blogu se objevil také ve vysílání ČT 24 (15. 2. 2012 a 29. 3. 2017; viz odkazy pod článkem) a v magazínu Víkend a pořadu Snídaně s Novou na TV Nova (31. 5. a 5. 8. 2016).

———

Titulní strana autorovy první knihy, datum vydání 29. 5. 2009.

 ———

* Výčet některých publikačních aktivit (níže, včetně volně stažitelných článků ve formátu pdf)

* Článek na Wikipedii

* Profil wikipedisty na Wikipedii

* Profil na webu Wild Prehistory

* Profil na webu DatabazeKnih

* Rozhovor pro ČT 24 (a zde)

* Videozáznam přednášky na Hvězdárně a planetáriu v Brně (27. 10. 2016)

* Videozáznam rozhovoru pro ČT24 (29. 3. 2017)

———

Odkazy na autorovy knihy a brožurky:

Socha, V. 2017. Dinosauři v Čechách? Vyšehrad, 200 str.

Socha, V. 2016. Dinosauří rekordmani. Triton, 16 str. (brožurka)

Socha, V. 2016. Poslední dny dinosaurů. Radioservis, 320 str.

Socha, V. 2015. Neznámí dinosauři. Mladá Fronta, 96 str.

Socha, V. 2015. Pravěcí vládci oblohy. Triton, 16 str. (brožurka)

Socha, V. 2015. Pravěk v českých zemích. Triton, 16 str. (brožurka)

Socha, V. 2014. Objevy pod vrstvami času. Computer Press, 208 str.

Socha, V. 2013. Podivuhodní draci. Triton, 16 str. (brožurka)

Socha, V. 2012. Úžasný svět dinosaurů (2., doplněné a upravené vydání). Triton, 331 str.

Socha, V. 2011. Po stopách dinosaurů. Triton, 216 str.

Socha, V. 2010. Dinosauři od Pekelného potoka. Motto, 200 str.

Socha, V. 2010. Encyklopedie dinosaurů ve světle nejnovějších objevů. Libri, 264 str.

Socha, V. 2009. Úžasný svět dinosaurů. Triton, 292 str.

 ———

Kontaktní e-mail (lze využít i v případě zájmu o přednášku nebo besedu pro veřejnost či školní kolektivy): v.socha@seznam.cz

———

Upozornění: Kopírování a přebírání textů z tohoto blogu nebo webů, které z něj texty se svolením přebírají, je možné pouze s výslovným svolením autora!

4 responses to “Pár vět o autorovi

 1. Brandejs Čestmír

  Milý Vladimíre,
  blahopřeji k popularizaci zajímavého světa. O nálezu ve zdejší cihelně jsem nečetl tak čtivě napsaný článek. Nahlédl jsem i do vašich dalších aktivit za jednotlivé měsíce a je obdivuhodné, co vše vedle výuky i studia na Přírodovědec. fakultě stiháte. Je vidět, že i manželka je tolerantní, když Vám nechává takový prostor. Kéž by naši minulí, současní i budoucí studenti byli tak aktivní.
  Srdečně zdraví Č. Brandejs

 2. Dobrý den Vladimíre,
  konečně jsem zakoupil jednu z Vašich knih a začetl se do ní. Jedná se o knihu „Po stopách dinosaurů“. Musím říct, že se mi příběhy líbí a také mne velmi potěšilo, že se u nás konečně někdo pokusil navázat na krásné povídkové knihy pana profesora Augusty, které tak Mistrně ilustroval nezapomenutelný Zdeněk Burian. Blahopřeji též k velmi dobré volbě ilustrátora – ilustrace Lubomíra Kupčíka jsou velmi precizní a moc se mi líbí, škoda jen, že trochu více nekorespondují s Vaším textem. Obrázky jsou samy o sobě opravdu skvělé, ale jako čtenáři „odchovanému“ J. Augustou, E. Štorchem a Z. Burianem mi trochu chybí to, že ilustrace nezachycují konkrétní děje z Vašich povídek, což je opravdu škoda. Tato slova ovšem nejsou míněna jako kritika, spíše jako takový malý postřeh do budoucna.
  V každém případě ke knize gratuluji (určitě se poohlédnu i po těch Vašich předcházejících) a přeji i do budoucna hodně inspirace při psaní dalších povídek.
  Srdečně zdraví
  Petr Modlitba

  PS: Budete-li mít někdy v budoucnu zájem o spolupráci, bude mi potěšením.

 3. Vavris

  Musím pochválit super stránky a práci. Ve věku 3-10 let nás pojil velmi podobný „osud“, nicméně mě po jurském parku následně život zavál úplně k jiným oblastem zájmů a na tyto stránky jsem se dostal náhodou. Hledím jako puk, co se za těch 20 let všechno změnilo, jaké jsou nové poznatky, nové nálezy a objevy. Svět dinosaurů vypadá o kus jinak, než si ho pamatuji z dětství v raných 90.letech.

  Super práce, velmi čtivé a obsahově zajímavé články Vladimíre.
  Tak ať se daří!
  Tomáš Vavrečka

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s