První kosterní pozůstatky dinosaura v ČR

…před půldruhým rokem byl oznámem objev prvních kosterních fosilií dinosaurů na našem území.

Přestože již více než sto let máme zásluhou profesora Antonína Friče dva taxony, které byly v jeho době pokládány taktéž za dinosaury (fragmentární pozůstatky dostaly názvy Albisaurus scutifer a Procerosaurus exogyrarum), dnes jsme si téměř jisti, že o fosilie dinosaurů nešlo (aktualizace: v roce 2011 se ukázalo, že jeden kostní fragment by přece jen mohl patřit neptačímu dinosaurovi). V 90. letech byl pak učiněn zajímavý objev tříprsté dinosauří stopy v lokalitě (pískovcovém lomu) U Devíti křížů nedaleko Červeného Kostelce. To byl první nesporný doklad existence dinosaurů na našem (tedy někdejším) území. Kosterní pozůstatky (které jediné v paleontologii tak nějak „platí za bernou minci“) však dosud chyběly. Po většinu období druhohor byl totiž náš dnešní stát pod hladinou mělkého moře, občas z něj „vykukovaly“ pásy ostrůvků a navíc sedimenty příliš nepřály uchování suchozemských fosilií z této doby. Ony ostrovní soustavy se vyskytovaly i v období cenomanu (přelom rané a pozdní křídy, stáří zhruba 95 milionů let) a právě v této době putovaly po našem území skupinky malých, ostrovních forem iguanodontních ornitopodů, menších příbuzných před. západoevropských a amerických druhů, které však dosahovaly zhruba dvojnásobné velikosti (a většinou také žily o několik desítek milionů let dříve). „Náš“ dinosaurus měřil na délku kolem 4 metrů, vážil nanejvýš půl tuny a živil se nejspíš spásáním nízké rostlinné insulární vegetace (předpokládá se, že do jídelníčku zahrnoval zejména halofilní koniferu Frenelopsis alata, dobře známou z dřívějších expedic do této formace, tj. Peruc-Korycany).

Nález na Kutnohorsku je velice vzácný a bylo nejspíš šťastnou okolností, že k jeho objevu vůbec došlo (objev učinil amatérský sběratel, lékař Michal Moučka při náhodné procházce v místě původního výskytu). Jedná se o jedinou, i když poměrně dobře zachovalou, stehenní kost a dále obtížně identifikovatelné zbytky jiné kosti. Je jisté, že kost putovala nějaký čas po smrti zvířete vodou a byla tedy druhodně usazena (jedná se o sekundární fluviální depozit). Navíc vykazuje fosilie znaky ožeru vodními predátory, pravděpodobně žraloky. Ve světle tohoto faktu je opravdu velkým štěstím, že byl tento nález učiněn. Bohužel se jednalo opravdu o izolovaný materiál, neboť na místě nálezu přes intenzivní pátrání (až dosud) nebyly žádné další podobné fosilie objeveny. Snad se časem na českou paleontologii opět štěstí usměje. Vždyť mít vedle spousty trilobitů a mamutů v národní sbírce i „vlastního“ dinosaura je pro znalce opravdovou radostí a zadostiučiněním. Dole závěrem přetiskuji původní anglický text abstraktu první studie ve formátu PDF, která vyšla v posledním (50.) čísle odborného periodika Acta Paleontologica Polonica (pro zájemce: originál je možné stáhnout na adrese https://www.app.pan.pl/archive/published/app50/app50-295.pdf)

 …

First Cenomanian dinosaur from Central Europe (Czech Republic)

OLDŘICH FEJFAR,MARTIN KOŠŤÁK, JIŘÍ KVAČEK,MARTIN MAZUCH, and MICHAL MOUČKA

Fejfar, O., Košťák, M., Kvaček, J., Mazuch, M., and Moučka, M. 2005. First Cenomanian dinosaur from Central Europe (Czech Republic).

Acta Palaeontologica Polonica 50 (2): 295–300. We describe the first dinosaur skeletal remains found in the Czech Republic, consisting of one complete femur and inde-terminable bone fragments. They were recovered from the upper Cenomanian near-shore marine sediments deposited on the slopes of an ancient archipelago, several kilometres north of the larger Rhenish-Bohemian Island that was situated in what is now the middle of Europe. Sediments yielding dinosaur remains are of late Cenomanian age, Inoceramus pictusI. pictus bohemicus inoceramid zone of the local lithostratigraphic unit, the Peruc-Korycany Formation. These are the first uncontested dinosaurian fossils reported from this formation and also the first Cenomanian dinosaur record in Central Europe. They document a small ornithopod belonging to an iguanodontid species comparable with similar Late Cretaceous European forms. The herbivorous dinosaur lived among a vegetation transitional between salt marsh flora, with abundant halophytic conifer Frenelopsis alata; and an alluvial plain assemblage dominated by lauroid angiosperms.

2 Comments

Filed under Česká paleontologie, O dinosaurech obecně, Ptakopánví dinosauři

2 Responses to První kosterní pozůstatky dinosaura v ČR

  1. Mike32

    Mělo by být zarámováno zlatým písmem…long live czech dinosaur :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *