….mezi rohatými a „trkavými“ dinosaury
Přesněji mezi ceratopsiany a pachycephalosauridy. James M. Clark, Ronald B. Weintraub z Univerzity George Washingtona a Xu Xing z Institute of Vertebrate Paleontology and Paleoanthropology (IVPP) v Pekingu oznámili objev nejstaršího dosud známého ceratopsiana (příslušníka skupiny rohatých dinosaurů). Yinlong downsi, jak byl nový nález pojmenován, pochází z periody svrchní Jury zvané Oxford, je tedy starý asi 160 milionů let. To je o celých 20 milionů let dříve, než žili všichni ostatní známí bazální ceratopsiani. Yinlong vykazuje shodné znaky dvou skupin dinosaurů, u kterých se již dříve předpokládaly vývojové afinity, nicméně chyběly dosud hmatatelné důkazy. Ty poskytl nový nález směsicí znaků obou skupin. Šlo přitom o nedospělého jedince, dlouhého asi 120 cm. Vrcholu rozvoje dosáhla skupina Marginocephalia velkými formami ceratopsidů, jako byl až osmitunový Triceratops, jehož paradoxně dělí od Yinlonga větší časová vzdálenost (cca 90 milionů let) než od naší doby (65+ milionů let). Celá evoluce rohatých dinosaurů se tak výrazně posunula do minulosti. Tento trend je přitom poslední dobou běžný u většiny fylogenetických linií dinosaurů (např. u Tyrannosauridů nebo Dromaeosauridů).
Skvěle! Jen mě štve, že mu zas dali tak šílené jméno… Kde zmizel ten krásný zvyk, kdy byly dinosaurům dávány jména s koncovkou „-saurus“ nebo „-ceratops“. Teď je to samý Guanlong, Dilong, Yinlong… to úplně ztrácí ten prehistorický říz!
No jo….to víš, 90% zajímavých nálezů pochází dnes z Číny. A Čínani si nenechají vzít právo na tvorbu vlastních jmen. Ještě víc to štve Anglosasy, protože těm dělá výslovnost podobných názvů ještě větší problémy než nám 🙂
Odkaz: http://en.wikipedia.org/wiki/YinlongZanedlouho i na WP!