…dýchající kouzlem pradávného života
Jak jinak psát o tom místě než poeticky? Ostatně fotky snad mluví za vše. Po roce jsem se opět vydal zkoumat opuštěný pískovcový lom za Chocní (směr Zářecká Lhota). S kladívkem a tříhodinovým časovým limitem jsem toho ani nemohl moc očekávat, přesto jsem nevyšel naprázdno. I v mračnu komárů jsem doslova v potu tváře odkrýval jednu svrchní vrstvu za druhou. Objevil jsem zde pozůstatky života, pocházejícího ze svrchnokřídového stupně turonu, doby před 89 až 93 miliony let.
Na fotkách lze spatřit profil lomu, schránky jakéhosi měkkýše a tři záběry z místního choceňského muzea. První fotografie ukazuje nejcennější nález z širokého okolí, kterým je dosud jediný dnes známý český ptakoještěr, popsaný již v roce 1881 a dnes známý jako Ornithocheirus hlavatschi. Na fotografii vidíme jeho skrovné pozůstatky (části přední končetiny) ještě v původní, nesprávně spojené pozici. Profesor Antonín Frič považoval nejdříve pozůstatky tohoto pterosaura (který navíc s jistotou nepatřil do rodu Ornithocheirus) za fosílie druhohorního praptáka a nazval ho tomu odpovídajícím názvem Cretornis hlavatschi. Kosti pak pospojoval v „ptačí“ pozici a tento omyl přetrval až do počátku 20. století. Dále na fotkách figurují hlavonožci nautiloidi a zajímavá, skvěle zachovaná křídová ryba druhu Halec sternbergii.
Cyklistický výlet z Hradce Králové do Chocně stál určitě za to (i když rychlých 95 kilometrů v sedle je pro rekreačního sportovce na jeden den docela dost). Nicméně vřele doporučuji návštěvu města Chocně (které je významným železničním uzlem) i jeho nejbližšího okolí, a to nejenom nadšeným zájemcům o paleontologii.
Odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ornithocheirus_hlavatschi
http://cs.wikipedia.org/wiki/Ornithocheirus
http://cs.wikipedia.org/wiki/Choceň
NautiloidiKolego díky moc za to foto se třemi Nautiloidy z Choceňského muzea. Minimálně dva exempláře patří k velice zajímavému druhu Deltocymatoceras galea, popsaného zatím pouze z ČKP. Ten třetí je pravděpodobně Eutrephoceras sublaevigatum, jedna z nejběžnějších loděnek ČKP. Nicméně každý exemplář je dobrý, vzhledem k současné taxonomické divezritě Nautiloidů v ČKP, skýtající 6 druhů ve třech rodech.Rozhodně to je pro mne podmět tamní muzeum, případně i lokalitu navštívit. A tyto exepláře blíže prozkoumat a zdokumentovat.Ostatní je samozřejmě také zajímavé ;)S pozdravem JF
Díky za milá slova….rád jsem pomohl 🙂 Obecně je to tip na dobrý výlet, bráno nejen paleontologicky…