Objev obří stopy T. rexe v Montaně

…aneb Kudy chodili superpredátoři

Před pár dny oznámil tisk objev krásně zachované fosilní stopy, patřící s velkou pravděpodobností populárnímu megateropodovi druhu Tyrannosaurus rex. Objevitelem 76 cm dlouhé stopy je britský paleontolog Dr. Phil Manning z Manchesteru. Místem objevu je – jak jinak – krajina Badlands v aridní oblasti Montany (USA). Právě odtud jsou popsány nejkrásnější fosilní objevy ze samého konce křídového období, včetně fosílií dominantního predátora světa dinosaurů (a hlavní hereckou hvězdou filmů Jurský park a Ztracený svět: Jurský park).

Objev této stopy je malou senzací, protože jejich výdrž po odkrytí podkladového sedimentu je věcí spíše týdnů než měsíců nebo let. Povrchová eroze stopu poměrně rychle rozrušuje a nakonec nemilosrdně zničí. Pokud se tedy v krajině s ohromnou rozlohou podaří přímo na povrchu podobnou ichnofosílii nalézt, jde o velmi vzácný objev. Narozdíl od kosterních pozůstatků, které mohou být druhotně přeneseny, je stopa dokladem o existenci svého původce přímo na místě jeho někdejšího života. „Je to takový vzkaz, poslaný napříč časem do 65 milionů let vzdálené budoucnosti“, tvrdí sám nadšený objevitel.

Nejde nicméně o první zachovanou stopu tyranosaura. Již počátkem 90. let byl v Montaně podobný otisk stopy objeven. Fosilní stopa také není největší, jakou se zatím u teropoda podařilo objevit. Primát má totiž obří „tlapa“ popsaná z Nového Mexika (souvrství Raton) jako ichnotaxon Tyrannosauripus pilmorei, a jejíž délka činí 85 cm. Všechny fosilní stopy i jiné ichnofosílie (syn. bioglyfy – fosilní pozůstatky po životní činnosti pravěkých organizmů) přitom patří k nejzajímavějším a pro paleontology často nejoblíbenějším pozůstatkům pravěkých ekosystémů.

Odkazy:

http://forum.wildprehistory.org/viewtopic.php?t=1110

Advertisements

Napsat komentář

Filed under Jurský park a jiné filmy, Rekordy a statistika, Teropodní dinosauři

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s