Paleontologické narozeniny

…aneb Nejlepší maratónec mezi vědci slaví 50

Právě dnes slaví 50. narozeniny jeden z nejvýznamějších paleontologů současnosti, Američan Paul Callistus Sereno. Proslavil se především svými argentinskými nálezy nejstarších triasových dinosaurů na přelomu 80. a 90. let (Eoraptor, Herrerasaurus ad.) a v poslední době zvláště spodnokřídovými nálezy z oblasti pouště Sahara (před. státy Niger a Maroko – dinosauři rodů Suchomimus, Carcharodontosaurus, Afrovenator, Deltadromeus, Jobaria, Rugops nebo obří krokodýl Sarcosuchus). Dále prováděl vykopávky i v Mongolsku a Číně, vždy s velkým úspěchem. Sereno již dlouhodobě působí na Chicagské univerzitě a je prezidentem a zakladatelem neziskové organizace pro popularizaci vědy u veřejnosti „Project exploration“ (viz http://www.projectexploration.org/). V roce 2005 zavítal Sereno se svým týmem opět do Nigeru na notně medializovanou paleontologické expedici. Sereno také stihl v roce 2003 spoluobjevit a popsat indického abelisaurida rodu Rajasaurus a v současné době údajně zkoumá „opeřené“ dinosaury (viz včerejší příspěvek) v Mongolsku a Číně.

V roce 1997 byl Sereno zařazen anketou časopisu People mezi „50 nejkrásnějších lidí“ světa. Je také vnímán jako „Indiana Jones“ světové paleontologie, kterou významně pomáhá propagovat na veřejnosti. V současnosti patří mezi nejznámnější tváře světové paleontologie. Mimochodem, stále také drží neoficiální maratonský rekord z Chicagského maratonu mezi světovými vědci – 3:16 hod.

http://www.paulsereno.org/

http://en.wikipedia.org/wiki/Paul_Sereno

———

Dalším oslavencem stejné profese, ovšem o téměř jedno století starším, by byl John Bell Hatcher, který se narodil právě před 146 lety. Na sklonku 19. století sbíral zkameněliny na americkém severozápadě (ve spolupráci se slavnějším kolegou Othnielem C. Marshem) a proslavil se mnoha významnými objevy, např. lebkami rohatých dinosaurů rodu Triceratops a Torosaurus. Hatcher bohužel zemřel předčasně dne 3. července 1904 na tyfus, a to ve věku pouhých 42 let.

http://en.wikipedia.org/wiki/John_Bell_Hatcher

———

1 Comment

Filed under Dějiny paleontologie, Výročí a ohlédnutí

One Response to Paleontologické narozeniny

  1. autor

    Bohužel musím přidat i smutnou zprávu, která o den předcházela Serenovým narozeninám. Ve věku pouhých 44 let zemřel polský paleontolog Karol Sabath, jeden z nejlepších vědců na tomto poli ve Střední Evropě. Budiž mu vzdána čest.Více: http://www.wildprehistory.org/index.php?option=com_content&task=view&id=407&Itemid=68

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *