…aneb vzniklo ptačí peří opravdu kvůli letu?
Již před několika týdny rozvířil relativně klidnou hladinu dinosauří paleontologie vpravdě úžasný objev, který bude zřejmě v hledáčku médií i paleontologických nadšenců ještě hodně dlouhou dobu. Po jistých publikačních peripetiích byl totiž zveřejněn popis prvního neptačího opeřeného dinosaura, staršího než populární Archaeopteryx! Již touto na první pohled fádní charakteristikou si Epidexipteryx hui zajistil předem titulní strany vědeckých magazínů. Již teď je možné prohlásit, že se objevil nový vážný kandidát na neoficiální titul nejvýznamějšího paleontologického objevu této sezóny.
Tento objev pochází – jak také jinak – opět z čínského Liao-ningu (vrstvy Daohugou) a je zhruba 20. známým rodem prokazatelně opeřeného (neptačího) dinosaura (více seznam pod textem). Malý zástupce dravých dinosaurů z kontroverzní čeledi Scansoriopterygidae byl pouze kolem 20 cm dlouhý a zaživa vážil asi 160 gramů. Přesná datace sedimentů, ze kterých objev pochází, není dosud možná. Jde s největší pravděpodobností o svrchní juru, rozpětí však činí celých 16 milionů let (168 – 152 mya). Přesto lze konstatovat, že tento drobný maniraptor žil dříve než proslulý bavorský prapták Archaeopteryx. Na podobný objev se čekalo prakticky posledních 12 let, tedy od objevu prvního opeřeného dinosaura (viz příspěvek z 10. 10.). Dosud byli všichni objevení prokazatelní „opeřenci“ mladší než zázrak ze Solnhofenu (asi 155 – 150 mya).
Nový opeřený dinosaurus je uložen ve sbírkách pekingského institutu vertebrátní paleontologie a paleoantropologie pod katalogovým číslem IVPP V 15471. Nález sestává z dobře zachované, byť nekompletní kostry. Nejzajímavějším znakem jsou čtyři dlouhá lineární pera, která trčí z kaudální oblasti páteře. Tělo dinosaura je také pokryto charakteristickým „chmýřím“, které zřejmě sloužilo jako insulace (tělesný pokryv). Jelikož pera mají odvozenou strukturu, nemohla však v žádném případě sloužit k letu, vyvstává otázka o jejich původním evolučním účelu. Je totiž téměř jisté, že peří ptáků nevzniklo u jejich dinosauřích předků primárně pro let (to je pouze výsledek exaptace, tedy druhotné adaptace).
Zdá se být velmi pravděpodobné, že původním účelem vzniku peří (které mohlo být u živého zvířete pestře zbarveno) je spíše účastnit se v imponujícím chování např. při pářících rituálech, k zastrašení nepřítele apod.). Tyto eventuality jsou nadále podrobně zkoumány. Díky svému stáří je Epidexipteryx nesmírně významným objevem, neboť reprezentuje jedno z nejranějších dosud známých stadií vývoje opeření. Jeho výzkum potvrzuje, že vizuální komunikace (prostřednictvím zbarveného peří) byla u drobných maniraptorních teropodů velmi důležitá.
Skeletální aparát malého dinosaura dále vykazuje působení mozaikovité evoluce. Kostra totiž vykazuje znaky mnoha odlišných vývojových linií. Zatímco relativně dlouhé přední končetiny a krátký rigidní ocas připomínají moderní ptáky, krátká vysoká lebka a výrazná dentice na přední straně čelistí upomíná spíše na oviraptorosaury. Některé tělesné partie kostry jsou poměrně primitivní (rozuměj vývojově konzervativní), naopak jiné jsou výrazně pokročilé. Nový čínský dinosaurus je tedy poměrně záhadnou, i když nesmírně zajímavou ukázkou ptačí evoluce v jejích nejranějších fázích. Jako takový bude bezpochyby předmětem intenzivního studia přinejmenším ještě v dalších letech.
Seznam v současnosti známých dinosaurů s prokázaným opeřením (rody vyznačené (*) vykazují opeření pouze kosterními strukturami nebo chemickou analýzou):
- Avimimus* (1987)
- Sinosauropteryx (1996)
- Protarchaeopteryx (1997)
- Caudipteryx (1998)
- Rahonavis* (1998)
- Shuvuuia* (1999)
- Sinornithosaurus (1999)
- Beipiaosaurus (1999)
- Microraptor (2000)
- Nomingia* (2000)
- Epidendrosaurus (2002)
- Cryptovolans (2002)
- Scansoriopteryx (2002)
- Yixianosaurus (2003)
- Dilong (2004)
- Pedopenna (2005)
- Jinfengopteryx (2005)
- Sinocalliopteryx (2007)
- Velociraptor* (2007)
- Epidexipteryx (2008)
Zdroje:
http://en.wikipedia.org/wiki/Feathered_dinosaurs
http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2008/10/epidexipteryx_at_last.php
http://news.nationalgeographic.com/news/2008/10/081022-dinosaur-feathers.html
http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/7684796.stm
http://www.hmnh.org/archives/2008/10/22/epidexipteryx-hui/
http://coffeeandsci.wordpress.com/2008/10/22/epidexipteryx/
Like this:
Like Loading...
Related
Nejdříve bych se chtěla zeptat, co přesně znamená zkratka „mya“ za letopočtem?Jinak je úžasné, že se zase objevil nový druh… ta Čína je na různé archeologické nálezy opravdu bohatá. Ta fosílie je velmi pěkně zachovaná.Jinak časopis si dnes určitě pořídím, a už se těším, jak si počtu. 😉
mya – anglická abreviace (zkratka) trojsloví „million(s of) years ago“, jinak opět děkuji za příznivé hodnocení. Čína má určitě ohromný potenciál, letos už celkovým počtem popsaných platných rodů dinosaurů překonala dosavadního hegemona USA…
Tak jsem četla Tvůj článek v časopise Svět a moc mě potěšil. Konečně jsem si udělala ucelenou představu o těch největších dinosaurech. Docela mě překvapil ten Andrewsarchus, u kterého bych takovou velikost nečekala. No, potkat bych ho jistě nechtěla. 😉
btw:Andrewsarchus není dinosaurus a Cartimandua se píše s jedním m….No jinak krásný kousek opeřeného dinosaura, o tom žádná…
Děkuji za fajn reakce – Andrewsarchus byl obří mezonychid, kupodivu tedy příbuzný dnešních kopytníků…
Ráda bych k tomu něo dodala:¨For titanis: 1. To, že Andrewsarchus není dinosaurus nemohu vědět, jelikož se nepočítám mezi znalce těchto zvířat. Prostě mě zajímají.2. Můj nick, Cartimmandua, se píše se dvěmi M, to si ještě pamatuji. Ano, pokud myslíš keltskou královnu Cartimanduu, tak ano, ta se píše s jedním M.
I admire Vladimir Socha’s excellent survey of feathered dinosaurs. I really enjoy seeing his beautifully illustrated magazine articles too!Adrienne Mayor
(ad 7:) How kind of you – thank you very much! 🙂