….aneb Dvě podoby prvního popsaného dinosaura
V únoru roku 1824 představil britský přírodovědec reverend William Buckland ohromenému publiku Londýnské geologické společnosti prvního (jak se později ukázalo) z velmi dlouhé řady „předpotopních plazích monster“, teropodního dinosaura druhu Megalosaurus bucklandii (tehdy ještě samozřejmě neměl toto druhové jméno). Středně velký dravý dinosaurus po sobě zanechal fosilie, které jen velmi přibližně odhalovaly údaje o velikosti a tvaru svého dávného původce. Ještě o tři desetiletí později proto pod zručnýma rukama sochaře Benjamina Waterhouse Hawkinse a pod odborným dohledem paleontologa Richarda Owena vznikly betonové modely megalosaura, které se reálnému zvířeti podobaly jen velmi vzdáleně (nicméně byly kouzelné a svým způsobem snad i oduševnělé).
———
———
O velmi zdařilé vizuální srovnání tehdejšího a dnešního pojetí vzezření megalosaura se nyní pokusil ilustrátor Luis V. Rey (v rámci participace na knize Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart). Jeho teropod odpovídá současné představě, která je od té viktoriánské vzdálená 150 let v čase i proměnách vědeckého myšlení. Jen posuďte sami – megalosaurus z roku 2012 je nesrovnatelně rychlejší, obratnější, štíhlejší a dynamičtější. Waterhousův model dnes již působí spíše jako neobvykle propracovaná varianta draka z lidových pohádek. Není proto divu, že v současnosti prakticky neodmyslitelně patří k ikonám, vztahujícím se k raným dějinám dinosauří paleontologie.
———
Odkazy:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Megalosaurus
http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Buckland
http://cs.wikipedia.org/wiki/Luis_Rey
http://luisvrey.wordpress.com/
———
Mohl bych být tak smělý a požádat autora o infromace ohledně zmiňované publikace (Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart); ta mě velice zajímá.
Děkuji, přeji hezký den
Souhlasím, také si jí určitě opatřím 🙂 Více na webu Amazonu: http://www.amazon.com/Dinosaur-Art-Worlds-Greatest-Paleoart/dp/0857685848/ref=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1346339244&sr=1-1&keywords=dinosaur+art