Megalosaurus now and then

….aneb Dvě podoby prvního popsaného dinosaura

V únoru roku 1824 představil britský přírodovědec reverend William Buckland ohromenému publiku Londýnské geologické společnosti prvního (jak se později ukázalo) z velmi dlouhé řady „předpotopních plazích monster“, teropodního dinosaura druhu Megalosaurus bucklandii (tehdy ještě samozřejmě neměl toto druhové jméno). Středně velký dravý dinosaurus po sobě zanechal fosilie, které jen velmi přibližně odhalovaly údaje o velikosti a tvaru svého dávného původce. Ještě o tři desetiletí později proto pod zručnýma rukama sochaře Benjamina Waterhouse Hawkinse a pod odborným dohledem paleontologa Richarda Owena vznikly betonové modely megalosaura, které se reálnému zvířeti podobaly jen velmi vzdáleně (nicméně byly kouzelné a svým způsobem snad i oduševnělé).

———

Betonový model megalosaura z poloviny 19. století (v pozadí vlevo) a ilustrace současného dynamického pojetí vzezření tohoto středně jurského predátora. Autor: Luis V. Rey, blog http://luisvrey.wordpress.com/

———

O velmi zdařilé vizuální srovnání tehdejšího a dnešního pojetí vzezření megalosaura se nyní pokusil ilustrátor Luis V. Rey (v rámci participace na knize Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart). Jeho teropod odpovídá současné představě, která je od té viktoriánské vzdálená 150 let v čase i proměnách vědeckého myšlení. Jen posuďte sami – megalosaurus z roku 2012 je nesrovnatelně rychlejší, obratnější, štíhlejší a dynamičtější. Waterhousův model dnes již působí spíše jako neobvykle propracovaná varianta draka z lidových pohádek. Není proto divu, že v současnosti prakticky neodmyslitelně patří k ikonám, vztahujícím se k raným dějinám dinosauří paleontologie.

———

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Megalosaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/William_Buckland

http://cs.wikipedia.org/wiki/Luis_Rey

http://luisvrey.wordpress.com/

———

2 Comments

Filed under Dějiny paleontologie, Paleoart, Teropodní dinosauři

2 Responses to Megalosaurus now and then

  1. Jan Černý

    Mohl bych být tak smělý a požádat autora o infromace ohledně zmiňované publikace (Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart); ta mě velice zajímá.
    Děkuji, přeji hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *