Malé ohlédnutí za končícím rokem

…z hlediska dinosauří paleontologie

Rok 2012 je již pomalu minulostí a nám tedy nezbývá, než se ohlédnout za tím nejzajímavějším, co nám přinesl. Alespoň z hlediska dinosauří paleontologie. Nebylo toho rozhodně málo a některé ze zmíněných objevů a studií (pokud již nebyly) ještě budou na blogu podrobněji komentovány. Tak například jsme se dozvěděli, že i hodně velcí tyranosauroidi byli na velké části svého těla opeření (devítimetrový čínský Yutyrannus huali), což platí také o rychlonohých „pštrosích dinosaurech“ ornitomimech. Možná ještě větším překvapením byl ale objev nepopiratelných pernatých struktur také u krásně zachovaného mláděte svrchnojurského megalosauroida druhu Sciurumimus albersdorferi v Bavorsku.  Ten naznačuje, že pernatý integument mohl být sdíleným odvozeným znakem mnohem větší části neptačích teropodů, než se dříve dalo prokázat. Vědci také dále zjistili, že drobný čínský teropod Microraptor byl zřejmě zbarven černě a jeho peří bylo „kovově“ lesklé, resp. hrálo duhovými barvami.

 

Dosud nevyřešenou otázkou zůstává, zda pachycefalosauři skutečně používali své masivní lebeční dómy k intraspecifickým ritualizovaným soubojům. Zde rekonstrukce druhu P. wyomingensis, žijícího asi před 68-65 miliony let na území dnešní Montany v USA. Kredit: Nobu Tamura, Wikimedia Commons

 

Objeveny byly také další fantastické zkamenělé otisky kůže a pancíře mongolského ankylosaurida rodu Tarchia a severoamerického hadrosaurida rodu Saurolophus (u kterého je na jejich základě dokonce možné určit jakýsi základní „vzor“ a snad i rozlišit jednotlivé druhy tohoto rodu). Jistá vědecká studie se také pokusila odhalit, proč jsou zkamenělé otisky kůže nejčastější právě u kachnozobých dinosaurů. Pokračovala rovněž vášnivá debata ohledně „trkavosti“ tlustolebých pachycefalosauridů nebo o validitě obřího ceratopsida rodu Torosaurus (o kterém se někteří paleontologové již mnoho let domnívají, že představuje pouze dospělé exempláře triceratopsů). Zajímavé jsou také studie o pravděpodobném způsobu stolování (zpracování mrtvého triceratopse) v podání tyranosaurů nebo zjištění, že záhadný mongolský obr Deinocheirus mirificus byl po smrti zřejmě ohlodáván tarbosaurem.

Vědecké studie se ale věnovaly také potravním návykům a dalším aspektům paleoekologie dinosaurů, způsobu jejich ontogeneze a tělesného růstu, vývojovému příbuzenství s dalšími skupinami archosauromorfů či početnosti populací na konci křídy. Byly také zkoumány potravní návyky různých ptakopánvých dinosaurů, teropodů i sauropodomorfů a popsány četné nové rody velmi neobvyklých zástupců. Za zmínku stojí i možná nejstarší známý dinosaurus Nyasasaurus parringtoni, žijící před asi 243 miliony let na území dnešní Tanzanie. O některých z těchto zajímavostí přinesl podrobnější informace i blog Dinosauria (který mimochodem letos v červnu přesídlil na nový hosting). Všechny v kalendářním roce 2012 popsané rody neptačích dinosaurů budou shrnuty a krátce popsány ještě v následujícícm příspěvku. Závěrem už tedy zbývá jen dodat: Šťastné a veselé! Zůstaňte dinosauřímu blogu věrni i nadále… 

 

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Deinocheirus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Microraptor

http://cs.wikipedia.org/wiki/Nyasasaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Ornithomimus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Saurolophus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sciurumimus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tarbosaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tarchia

http://cs.wikipedia.org/wiki/Torosaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus

http://cs.wikipedia.org/wiki/Yutyrannus

 

Leave a Comment

Filed under O dinosaurech obecně, Výročí a ohlédnutí

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *