Dítě kamene se představuje

…aneb další adept na nejhorší jméno neptačího dinosaura

Svrchnokřídové souvrství Two Medicine patří mezi světově nejznámější. Kdo z „dinosauřích nadšenců“ by také nikdy neslyšel o dinosaurech, jakými jsou „hyperinteligentní“ teropodi Bambiraptor feinbergorum Troodon formosus nebo hrozivý a velký tyranosaurid Gorgosaurus libratus; dále ornitopodi Brachylophosaurus canadensis (mj. sem patří i mumie „Leonarda“) a „dobrá plazí matka“ druhu Maiasaura peeblesorum. Ve vrstvách této formace byly objeveny také fosílie ceratopsida druhu Einiosaurus procurvicornis nebo třeba nodosaurida druhu Edmontonia rugosidens. Všichni tito dinosauři žili v období svrchní křídy na území dnešní severozápadní Montany a dočtete se o nich téměř ve všech knihách o dinosaurech. K dinosaurům, jejichž fosílie byly objeveny v souvrství Two Medicine však nyní přibyl další zástupce, obrněný tyreofor z čeledi ankylosauridů, jehož rodové jméno lze volně přeložit jako „dítě kamene“.

 

File:Gorgosaurus.jpg

Mezi teropody, kteří mohli ohrožovat nově popsaného ankylosaurida, patřil zejména tyranosaurid Gorgosaurus libratus. Zde anatomicky nesprávná rekonstrukce kostry (AMNH 5458) z roku 1923. Převzato z Wikimedia Commons.

 

Vědecký rodový název taxonu Oohkotokia horneri je totiž odvozen z nářečí indiánského kmene Černonožců a vztahuje se k masivnímu tělesnému pancíři, tvořenému zkostnatělými kožními deskami. Druhové jméno je zase poctou paleontologovi Johnu R. Hornerovi, který objevil materiál typového jedince. Nového dinosaura popsal počátkem tohoto roku Paul Penkalski v nám dobře známém periodiku Acta Paleontologica Polonica. Oohkotokia byl vývojově pokročilý ankylosauridní ankylosaurin, který žil v době před 74,9 milionu let na severozápadě dnešních Spojených států amerických. Stejně jako další zástupci této čeledi představoval masivního čtyřnohého býložravce s dobře vyvinutým tělním pancířem a obranou kostěnnou palicí na konci ocasu. Představuje dalšího zástupce bohaté dinosauří fauny geologického stupně kampán v Severní Americe a bohužel také adepta na neoficiální titul nejhloupěji znějících jmen neptačích dinosaurů. Na druhou stranu je však v tomto názvu i něco poetického, zvláště pak, když uvážíme jeho přeložený význam…

Autorské P. S. O další, z jistého úhlu pohledu ještě mnohem zajímavější studii z posledního čísla Acta Paleontologica Polonica si také již brzy budete moci přečíst na blogu.

 

Odkazy:

Penkalski, P. (2013). „A new ankylosaurid from the late Cretaceous Two Medicine Formation of Montana, USA“. Acta Palaeontologica Polonica. doi:10.4202/app.2012.0125

http://en.wikipedia.org/wiki/Oohkotokia

 

3 Comments

Filed under Ptakopánví dinosauři

3 Responses to Dítě kamene se představuje

 1. Lukáš Tomášek

  Opravdu nechápu, proč novodobá paleontologie opouští od starých a osvědčených názvů řeckých a latinských původů s příponou -saurus. Vždyť je ještě tolik variant k použití. 🙁

 2. Roman Gramblička

  Je to vopruz, Vaše Velebnosti. Nejlepší jsou názvy ze starořečtiny a latiny, to mi nikdo nevymluví. Nechápu, proč musej vymýšlet takové ptákoviny (kam se poděli lahůdky typu diplodocus, epanterias, alioramus, atd.?)

  • Lukáš Tomášek

   Právě. Moje řeč. Je mi z toho smutno. Vždyť pokud chtějí originalitu, tak tu lze použít i u těchto výrazů. Latina i řečtina byly bohaté jazyky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *