Nejstarší známý pták mění kabát

…aneb Archaeopteryx ještě nezacvrlikal své poslední slovo...

Zatím poslední, v pořadí již 10. exemplář slavného praptáka druhu A. lithographica poněkud změnil představy paleontologů o vývoji ptactva. Tento výborně zachovaný jedinec měl srpovitě zahnutý dráp na druhém prstu zadní končetiny, podobně jako dromeosauridi, kam patří např. rody Deinonychus nebo Velociraptor. Neměl však hallux, tedy dozadu směřující prst, kterým dnešní ptáci dokážou udržovat pevné sevření při sezení na větvi. Archeopteryx tedy neuměl „hřadovat“ na stromech. Jeho lebka nicméně jeví ve stavbě mnohé další podobnosti s teropodními dinosaury. Zdá se tedy, že teorie o původu ptáků z dinosaurů je stále více podporována fosilními důkazy (samozřejmě byl tento fakt znám již dříve, ale nová zjištění jej ještě více podporují). Kompletní zprávu lze nalézt zde:

http://news.nationalgeographic.com/news/2005/12/1201_051201_archaeopteryx_2.html

———

4 Comments

Filed under Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

4 Responses to Nejstarší známý pták mění kabát

  1. autor

    Je záhodno dodat, že o dané aktualitě se ve vědecké komunitě teprve živě diskutuje a mnozí odborníci zpochybňují tyto závěry. Podstatné skutečnosti tak vyplynou až…well, as always – wait for the paper.

  2. autor

    Hmmm…did I really miss something ;o( Z příslušné studie prý vyplývá závěr, že A. není nejstarší známý pták (jak tvrdím v titulku), ale nejstarší letu schopný dinosaurus…it’s a matter of aesthetics

  3. No, Archaeopteryx lithographica je seriózně považován za slepý článek. Jakožto předky ptáků jsou považováni tzv dromaeosauři, ale to tam vlastně máte. Jinak, hodně zdaru v tvoření těchto stránek. moc se mi líbí:-)

  4. autor

    Ano, samozřejmě že Archie nebyl „prvním ptákem“ ;o) Ale pro potřeby běžného čtenáře to zjednodušení postačí. Děkuju za povzbudivá slova ;o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *