Zkáza SS Mount Temple

Dnes uplynulo právě 89 let od chvíle, kdy zaoceánský parník SS Mount Temple společnosti Canadian Pacific Railway klesl ke dnu po útoku německého hladinového křižníku SMS Moewe. Od 6. prosince 1916 leží vrak 4375 metrů pod hladinou oceánu v severním Atlantiku a na jeho palubě je dosud několik velkých beden s velmi cenným obsahem…

Loď totiž převážela mimo jiné také nejkrásnější exempláře kachnozobých dinosaurů (druh Corythosaurus casuarius), vykopaných v předchozích letech paleontologem Charlesem Sternbergem v kanadské provincii Albertě (dnes území Dinosaur National Park). Tyto exempláře byly určeny k restaurování a trvalé expozici v BMNH (Britském muzeu přírodní historie) v Londýně, nyní však vinou I. světové války a agresivní německé politiky vůči civilním námořním konvojům spojeneckých zemí, leží SS Mount Temple i její drahocenný poklad 4375 metrů pod hladinou oceánu. Současná poloha vraku lodi je asi 455 mil severozápadně od Západních Azorských ostrovů.

Před několika lety přišel pracovník Tyrellova paleontologického muzea v Drumhelleru (Alberta, Kanada) Darren Tanke s ambiciózním projektem na znovuvyzvednutí nákladu lodi ze dna oceánu. Sám je přesvědčen, že současná potápěčská technologie je dostatečně vyspělá, aby takový projekt umožnila. Pokud se celá akce povede, bude se jednat o jeden z největších úspěchů kombinace vědních oborů (jako je podmořská archeologie, hlubinná sonarografie ad.) Samozřejmě si nemohu nechat pro sebe adresu velmi pěkně zpracované webové stránky, týkající se celého tématu, jež následuje:

http://www.ssmounttemple.com/indexmt.htm 

———

Advertisements

Napsat komentář

Filed under Dějiny paleontologie, Výročí a ohlédnutí

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Log Out / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Log Out / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Log Out / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Log Out / Změnit )

Připojování k %s