Dinotopia

…aneb Veledílo Jamese Gurneyeho konečně na stříbrném plátně?

Někteří z televizních diváků možná již zaznamenali, že na jedné televizní stanici, kterou nebudu v žádném případě jmenovat (Prima TV), je vysílána od včerejšího dne triková minisérie Dinotopie (v orig. Dinotopia). Jako čtenář původní knihy (jejíž děj je dosti odlišný, např. se odehrává v 60. letech 19. stol., nikoliv v současné „dinotopii“) jsem byl poměrně pesimistický, co do očekávání. Největší neštěstí je rozumět danému tématu o něco lépe než autoři a pak muset strávit všechny vědecké omyly, které jsou sice omluvitelné, nicméně dosti zbytečné. Tak například ústřední animovaná postava – Stenonychosaurus (dnes Troodon) Zippy má mít pouze tři, nikoliv čtyři prsty na předních končetinách, navíc by měl být opeřený (byl přece maniraptor). Strážci podsvětí by měli představovat mosasaury, bohužel hybridní živočich ve filmu by asi nezapadl do žádné přijatelné kategorie (přesto mu nelze upřít jistou působivost). Ankylosaurus (člen dinotopijského senátu) ve filmu je nazván „alamosaurem“ (což byl ve skutečnosti titanosauridní sauropod). A tak by se dalo ještě chvilku pokračovat.

Překvapující je, že ani tyto nedostatky mi nebrání v tom, abych se vcelku dobře bavil při sledování tohoto výborného pořadu. Interakce mezi živými postavami a animovanými dinosaury je totiž skvělá, CGI efekty rovněž. Atmosféra je ucházející a příběh až tak moc nezaostává. Samozřejmě, knižní předloha je filmovým ztvárněním téměř vždy nedostižná, což zcela platí i v tomto případě. Ale pro všechny dinofandy je zhlédnutí alespoň jednoho dílu 246 minut trvajícího příběhu v podstatě nutností.

———

Knižní předloha:

http://www.dinotopia.com/

Filmové zpracování:

http://www.hallmarkent.com/property.php?propertyId=Dinotopia

———

1 Comment

Filed under Jurský park a jiné filmy, Pozvánky a tipy, Recenze a hodnocení

One Response to Dinotopia

  1. LMS

    já myslel, že je to kompletně animované. oni existují dvě verze, poloanimovaná a plně animovaná. stejný je jen název a základ děje, postavy ve filmu jsou jiné nebo příliš odlišné, ale obojí je docela dobré (ne z hlediska zobrazení dinosaurů)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.