Chicxulub

…aneb Pátý jezdec z Apokalypsy

Málo geologických útvarů je tak vzrušujících a zneklidňujících zároveň, jako obrovský impaktní kráter Chicxulub na Yucatánském poloostrově. Tato 180 km široká denzitní anomálie je pozůstatkem po dopadu obřího asteroidu před asi 66,0 miliony let. Je to dinosauří Nemesis. Přestože osobně zastávám názor, že neptačí dinosauři přežili alespoň v některých menších populacích (především asi na Gondwanském superkontinentu) do paleocénu, rozhodně nezpochybňuji ohromné důsledky této kolize pro svrchnokřídové ekosystémy. Síla dopadu byla totiž pěti-miliardakrát větší než exploze uranové bomby nad Hirošimou. Nechci se rozepisovat příliš dlouze, hlavní informace jsou v odkazech, nicméně uznáte, že představa kilometrové vlny tsunami, valící se po uzavírajícím pobřeží Niobrarského moře, stejně jako mohutná vlna dopadových pyroklastik, zakládající požáry po celém světě, je dosti působivá.

Z posledních let přišly zajímavé důkazy o trochu „mírnějším“ průběhu kolize. Již 300 000 let po srážce v místě epicentra žili protisté (různé druhy bakterií) a po 1,4 milionu let se v dané oblasti již rozkládal hustý deštný prales. Pravda, svědčí to spíše o úžasné regenerační schopnosti života vyšších ekologických celků, nicméně je to poněkud uklidňující dojem. Přesto už to nebyl svět dinosaurů. Po meteoritu nastala nová éra, která umožnila ovládnout uprázdněné niky velkými savci (to se stalo až zhruba 7 milionů let po dopadu) a nakonec, před 2.4 miliony let, i nástup nejnamyšlenějšího savce ze všech. Možná bychom měli na Yukatánu postavit velké chrámy a ke kráteru se modlit jako k nejvyššímu božstvu. Vlastně by to bylo jediné náboženství s hmotným předmětem zkoumání. Extinkce totiž není předem programovaná, ani řízená. Bez dopadu K-T asteroidu bychom tu teď určitě nebyli…

———

http://www.vesmir.cz/clanek.php3?CID=4552

http://en.wikipedia.org/wiki/Chicxulub_Crater

http://miac.uqac.ca/MIAC/chicxulub.htm

http://geoweb.princeton.edu/people/faculty/keller/chicxulub.html

http://www.lpl.arizona.edu/SIC/impact_cratering/Chicxulub/Chicx_title.html

———

3 Comments

Filed under Vymírání K-T

3 Responses to Chicxulub

  1. No jo… ale stejně by nemělo jít o monoteistické náboženství („chvála Ti Velký Chicxulube!“), ale polyteistické („chvála Vám Velký Chicxulube a Dekánská plošino!“):o)

  2. autor

    Ne, že bych zpochybňoval roli dekánských trapů ve zhoršení klimatických podmínek koncem křídy, ale 10K meteorit je přeci jenom něco jinýho. Hlavně nejde o pozvolnou záležitost, ale má to ten nutně nahodilý, rychlý a tedy i katastrofický nádech ;o)

  3. Daniel Madzia

    …a krom toho i líp vypadá na počítačových simulacích:o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *