Zuzanku tu máme už 17 let

…i s jejími metrovými čelistmi

Ten čas ale letí. Nejdříve 67 milionů let fosilního spánku a teď už dokonce celých 17 let opět na denním světle! O kom že to mluvím? Přece o Sue (Zuzance), největším dosud známém a také nejkompletnějším jedinci druhu Tyrannosaurus rex, jaký byl kdy objeven. Přestože od roku 1905, kdy byl tento populární dinosaurus popsán bylo vykopáno již kolem 35 jedinců, právě Sue je zdaleka nejlepším objevem svého druhu. Kostra pojmenovaná po své americké objevitelce Sue Hendricksonové má dlouhou a zajímavou historii. Za svou kariéru zaměstnala množství lidí, počínaje paleontology, potom zaměstnanci FBI až po licitátory z aukční síně Sotheby’s aby konečně spočinula jako hlavní atrakce Chicago Field Museum. Ostatně má vlastní webovou stránku, and you’re just one click away:

http://www.fieldmuseum.org/sue/

———

8 Comments

Filed under Teropodní dinosauři, Výročí a ohlédnutí

8 Responses to Zuzanku tu máme už 17 let

 1. sem si řikal co to bude když jsem četl nadpis na blog.cz 😀 sem si řikal že třeba jako krokodýl nebo tak… no daleko sem nebyl ne?

 2. autor

  NJ, vyžívám se v trapných vícesmyslných nadpisech. Krokouši jsou taktéž archosauři a tedy blízcí příbuzní dinosaurů, takže téměř do černého ;o)

 3. titanis

  a zase ten „americkej“ přerost…..bez urážky petra, ale mohli mu říkat tyrranosaurus bezruč.

 4. autor

  To titanis: Tobě taky zrovna nenarostly super hnáty 🙂

 5. titanis

  kecy prdy….

 6. titanis

  btw:samozřejmě, že tento masožravec tehdejšího ekosystému byl zcela jistě zázrakem evolučního snažení přírody, tak jako snad všechny živé organismy……vadí mi jen „přehnaná americká popularizace“ na úkor jiných, snad více predujících theropodů. Takže je to jen o lidech…….sorry.

 7. autor

  Tebou rozvíjená debata je postavená na hlavu. Nikdo přece přehnaně „nepopularizuje predujícího teropoda“, je to částečně už ikona a paleontologický pop-art, nicméně nevidím důvod, proč se tím v takové míře nechat znepokojovat. Vem si popkorn a sedni k telce 🙂

 8. titanis

  hm, popkorn nežeru a na televizi se taky moc nedívám, jsou tam jen bludy…….zatímco na tvém blogu se aspoň něco dozvím a taky mě někdy i ujedou nervy, možná nepodstatně.Takže sorry, že ti ten tvůj blog zatěžuju a zasypávám „dle tebe“ nesmyslnýma poznámkama…..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.