Nejpodivnější dinosaurus vůbec

…skrývá tajemství fyziologického růstu

Nový, velmi podivný dinosaurus byl před nedávnem popsán z čínské části pouště Gobi. Dosud neznámý teropod patřil do skupiny terizinosaurů, zvláštních dinosauřích dravců (nebo i všežravců) s relativně malými hlavami a obrovskými drápy na předních nohách. Terizinosauři se objevili asi před 125 miliony let a dosud není jisté, zda se vyvinuli na asijském nebo severoamerickém kontinentu. Nový objev by snad mohl pomoci tuto hádanku rozluštit, domnívá se Matt Lamanna, paleontolog na Carnegie Museum of Natural History v Pittsburgu, stát Pennsylvania. Nový, bizarně vyhlížející dinosaurus žil asi před 115 miliony let a je tak vlastně nejstarším známým velkým terizinosaurem.

Dostal název Suzhousaurus megatheroides, byl dlouhý 6,7 metru a vysoký asi 2,1 metru v kyčlích. Jeho hmotnost se přitom pohybovala mezi 1 a 2 tunami. Byl tedy podstatně větší než například Beipiaosaurus inexpectus, jeho blízký příbuzný, u něhož bylo prokázáno i tělesné opeření. Fosílie nového dinosaura byly objeveny již v roce 2002, popsány ale byly až letos. Nález mimojiné dokazuje, že asijští terizinosauři dosáhli velkých rozměrů dříve, než jejich severoameričtí soukmenovci.

Prostředí, ve kterém tito podivní teropodi žili, muselo být v době jejich existence (konec spodní křídy) poměrně vlhké a bohaté vegetací (především nahosemennými rostlinami a některými jehličnany), narozdíl od dnešního semiaridního až aridního pouštního stavu.

 

Odkazy:

http://news.nationalgeographic.com/news/2007/10/071005-weird-dinosaur.html

 

Advertisements

1 komentář

Filed under Teropodní dinosauři

One response to “Nejpodivnější dinosaurus vůbec

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s