4 roky českého dinosaura

…aneb Výročí nového letopočtu naší paleontologie

Dneškem uplynuly již 4 roky od oficiálního oznámení objevu prvních fosilních kosterních pozůstatků dinosaura na našem území. Česká republika se tak až na sklonku roku 2003 zařadila do „elitního klubu“ zhruba 50 zemí světa, které hlásí ze svého území kosterní objev dinosauřích zkamenělin.

Právě před oněmi čtyřmi lety, 18. listopadu 2003, byl v médiích oznámen nález (učiněný už na jaře toho roku) u obce Mezholezy na Kutnohorsku. Jednalo se o vůbec historicky první objev dinosauří kosti na našem území. Kosti připisované dinosaurům byly objeveny již na konci 19. století přírodovědcem Antonínem Fričem, ale později se prokázalo, že patřily jiným živočichům (Albisaurus scutifer a Procerosaurus exogyrarum). Během devadesátých let minulého století pak byla v lomu Krákorka (lokalita U Devíti křížů) u Červeného Kostelce objevena tříprstá stopa teropodního dinosaura (vloni byla mimochodem údajně objevena série tří dalších). Prokazatelné kosterní pozůstatky příslušníku nadřádu Dinosauria však až do roku 2003 chyběly. V české paleontologické komunitě vyvolala tehdy zpráva doslova senzaci. O objevu dinosaurů u nás snily generace Friče, Augusty i Špinara celé 20. století. Až na počátku 21. století se však tento sen stal skutkem. Kost objevil amatérský sběratel fosílií Dr. Michal Moučka při náhodné procházce. Protože byl povoláním lékař, poznal, že se jedná o femur (stehenní kost) a dovtípil se, že půjde o významný nález. Zasvěcení paleontologové se nejprve zdráhali uvěřit, nakonec ale po konzultaci se zahraničními vědci dospěli k závěru, že se jedná o kost iguanodontida – asi 3,5 metru dlouhého býložravého dinosaura z přelomu svrchní a spodní Křídy (geol. stupeň cenoman, asi 94 milionů let BP). Kost byla druhotně usazena po přenosu vodními proudy, navíc na zbytcích prokazatelně hodovali žraloci. I proto je nález nesmírně cenný, neboť šance dalšího podobného objevu je velmi malá. V místě původního objevu se v loňském roce podařilo paleontologovi Václavu Zieglerovi se studenty UK objevit další fragment kosti dolní končetiny, možná stejného jedince. Přesto je pravděpodobnost dalších nálezů poměrně nízká. To však nevadí, nyní již bezpečně víme, že i na našem území kdysi putovali fantastičtí tvorové pravěkého světa – dinosauři…

Více viz můj původní článek z r. 2005: http://dinosaurus.bloguje.cz/748912-prvni-kosterni-pozustatky-dinosaura-v-cr.php

Článek na wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Český_dinosaurus

 …

3 Comments

Filed under Česká paleontologie, Dějiny paleontologie, O dinosaurech obecně, Výročí a ohlédnutí

3 Responses to 4 roky českého dinosaura

  1. zajímavé.. uběhly 4 roky a o tomhle nálezu slyším díky tomuhle blogu poprvé. A to si o sobě myslím, že pohlcuju všechny nové zprávy jako „černá díra“ :o)))

  2. Anonym

    Tak oni tu putovali zcela určitě, bohužel naše geografická poloha v tehdejším světě nebyla zrovna výhodná….

  3. autor

    Tak geografickou polohu snad ani ne, spíše druhohorní sedimenty se nám moc nezachovaly 🙁

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *