Čínští rolníci brání nakradené fosílie

…opět něco o černém trhu v Číně

Jak je obecně známo, Čína je v současnosti hotovou pokladnicí (nejen) dinosauřích fosílií. Některé objevy posledních let (např. „opeření“ dinosauři) mají při dobrém zachovaní téměř astronomickou cenu. Rozhodně mnohem víc, než kolik si většina čínských rolníků žijících v okolí lokalit vydělá třeba i za celý život. A to je právě pomyslným kamenem úrazu. Dnes již druhá generace rolníků-paleontologů vykopává i přes přísná omezení (a dnes navíc i zákaz vlády) takřka všechno, co najde. A taky co může dobře zpeněžit na černém trhu s fosíliemi. Člověk by měl jisté sympatie, protože z pohledu Evropana je průměrný na venkově žijící Číňan relativně chudý. Každý si chce svůj život zlepšit a málo se pak ohlíží na způsob, jak toho dosáhnout. Nicméně velmi cenné fosílie se přispěním těchto lidí ztrácejí vědě pod rukama a mizí ve sbírkách bohatých soukromých sběratelů (kteří o paleontologii často vědí „kulové“). Nález je tak prakticky odepsán. Čínská vláda už tento problém pochopila a začala se jím vážně zabývat. V loňském roce byl vydán zákaz vykopávání a jakékoliv nakládání s fosíliemi pro neautorizované osoby. Jelikož zákaz se téměř stoprocentně minul účinkem, bylo rozhodnuto zasáhnout proti některým centrům „amatérských paleontologů“ silou. Rolníci se však policii postavili na odpor a výsledkem je sedm obviněných obránců z vesnice Shaping v provincii Che-nan. Boj proti pašerákům fosílií a „paleontologickým rolníkům“ je však běh na dlouhou trať.

http://news.nationalgeographic.com/news/2007/11/071127-peasants-dinosaurs.html

2 Comments

Filed under Ze života

2 Responses to Čínští rolníci brání nakradené fosílie

  1. Kdo je na vině?Kdyby čínští rolníci nežili v bídě, mohlo by se jim spílat… Jenže na vině nejsou chudí z celého světa, které touha uživit své děti vede k podobným skutkům. Vždyť se jim ani nedostává dostatečné vzdělání, aby mohli ocenit význam těchto fosilií pro vědu. Na vině je kapitalistický systém, ideoligie například tuzemské ODS, který stále zvyšuje majetkové rozdíly a prohlubuje nespravedlnost. Konkrétně jsou vini nepřímo všichni, kdo se na kapitalistickém vykořisťování podílí a přímo ti, kterří jsou bohatí a přesto s fosiliemi načerno obchodují. Tedy pašeráci ve velkém.

  2. autor

    Dobrý den, děkuji za reakci. Tento blog ale není politický a ani jím do budoucna být nehodlá. Proto doufám, že podobné výlevy se tu již opakovat nebudou (jinak zákaz komentářů). Děkuji za pochopení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.