Nový druh karcharodontosaura!

…další spécie teropoda se „žraločími“ zuby

Paleobiolog Steve Brusatte z Bristolské univerzity přišel během tohoto týdne se senzační novinkou – pojmenoval nový druh kolosálního teropoda rodu Carcharodontosaurus. Tento severoafrický dravec žijící v období svrchní křídy (asi před 98 – 93 miliony let) patří k největším dosud známým dravým dinosaurům. Druh C. saharicus byl popsán již roku 1931, za druhé světové války však byly jeho fosílie zničeny při spojeneckých bombových náletech na německá města. Lepší představu jsme si tak o tomto dinosaurovi mohli udělat až v 90. letech minulého století, kdy paleontolog Paul Sereno objevil další kraniální materiál tohoto obřího predátora. Podle nových fosílií pak byla délka lebky karcharodontosaura odhadnuta na impozantních 160 cm.

Brusatte ve spolupráci se Serenem oznámili objev možného nového druhu již v roce 2005. Nyní na základě fosílií objevených při nigerijské expedici v roce 1997 popsal Brusatte nový druh tohoto rodu pod názvem C. iguidensis. Rozdílnosti od druhu C. saharicus spočívají především ve stavbě horní čelisti a mozkovny. Nové fosílie lebky a krční části páteře byly podkladem pro studii, která nyní vychází v Journal of Vertebrate Paleontology. Nový druh se přitom zástupcům svého příbuzného velikostně nejen vyrovná, ale zřejmě je i předčí. Jen jeho délka údajně činí přes 44 stop (tedy asi 13,5 metru) a hmotnost byla odhadnuta na 3,2 tuny (pravděpodobně však mohla být i vyšší). Nový druh obřího teropoda je tedy každopádně důstojným zástupcem své skupiny, sdružující nejstrašnější zabijáky v dějinách planety.

 

Odkazy:

http://www.livescience.com/animals/071211-big-dinosaur.html

 

5 Comments

Filed under Teropodní dinosauři

5 Responses to Nový druh karcharodontosaura!

 1. autor

  Trochu odlišné údaje z webu NatGeo: Délka 45 stop (13,7 m) a lebka 5,5 stopy (téměř 1,7 metru). Více zde – http://news.nationalgeographic.com

 2. titanis

  teropod se zuby jako žralok mi vždy udělá radost.

 3. autor

  Megateropod nového druhu udělá bez ohledu na morfologii zubů vždycky radost ;o)

 4. autor

  Podle wikipedie přesahuje délka lebky dokonce 175 cm.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.