Geomytologie

…zřejmě nejvíc sexy obor v geologických vědách

Geomytologie je obor, který mě jako amatérského historika a paleontologa zajímá enormní měrou – spojuje totiž dostatečně kouzlo obou atraktivních disciplín. Jde o velmi mladý, dosud vlastně spíše teoretický obor, zabývající se zkoumáním geologických a paleontologických jevů, historicky zobrazených v lidské mytologii (a tedy omezený na tradiční (ústní) nebo písemné svědecké prameny). Jeho integrální součástí je i tzv. protopaleontologie – podobor, který zkoumá vliv historických objevů fosilních pozůstatků (především kostí dinosaurů, mamutů aj.) na utváření historických pověstí a mýtů o bájných zvířatech. Věděli jste například, že posvátný tvor anglosaské a původně asyrské mytologie Gryphon (n. Griffin) vznikl na základě pozorování lebek malých ceratopsidů protoceratopsů podél hedvábné stezky v Mongolsku a Číně? Nebo že fosilní vejce abelisauridního teropoda rajasaura byla uctívána v 17. století v indických svatyních? Právě tyto a mnohé další zajímavé historické konsekvence zkoumá protopaleontologie. Více se o ní určitě rozepíšu v příštích měsících.

Původně můj (zatím jen velmi krátký) článek na české Wikipedii: http://cs.wikipedia.org/wiki/Geomytologie

8 Comments

Filed under Archeologie, Protopaleontologie a geomytologie, Spekulativní paleontologie

8 Responses to Geomytologie

 1. titanis

  dříve lidé fosílie zcela náhodou našli, pak si z nich udělali modlu, pak po pár stoletích je nějak náhodou napadne co to asi je. V posledních sto letech se na tom „živí“ vědci (pro dobro celého lidstva) anebo nelegální lovci fosílií (jen pro svoje dobro).JSem zvědav, co bude v dalším kroku a čeho všeho se ještě fosilie dočkají?

 2. autor

  Poněkud pokřivená geomytologie v tvém ctěném podání 🙂

 3. titanis

  ne, je to stručné podání „pokřivené“ historie fosilií lidskou rasou, která si teď bude říkat geomytologie….

 4. autor

  Nepochopil(a) jsi základní smysl příspěvku, nemluvě o podstatě tohoto kvazi-vědního oboru. Samozřejmě nejde o žádné „pokřivení“ čehokoliv, jde především o zkoumání lidských historických reálií a kulturního obrazu ve spojitosti s objevy fosílií. Na čem se paleontologové „přiživují“ jsem taky nepochopil. Zkoumají pravěká biologická společenstva, což nám umožňuje rozšíření našich znalostí nebývalou měrou. A moc peněz za to zcela mimochodem nedostávájí. Takže bych doporučoval trochu uctivější přístup.

 5. titanis

  pochopil jsem, je to věda pro vědu……u paleontologů vědců to „přiživení“ na fosíliích není myšleno ve smyslu namastění si kapsy. Sem tam si někdo na těch fosíliích udělá akorát doktorát, nic proti tomu. Stejně ale musí z něčeho žít, ať řídí trolejbus, nebo kopou v zemi. Když to teda není tak ekonomicky výhodnej obor, proč to ti lidi dělaj? NEbo to mají všichni jako vedlejšku pro osvěžení těla a ducha? U nás v ČR bych tomu věřil, že to tak je, ale v USA?Díky za vysvětlení……

 6. autor

  Paleontologie není ekonomicky výhodná ani v USA. Celosvětově se na výzkum dinosaurů nevynaloží ročně ani milion dolarů, což není nic moc. Paleontolog má šanci dobře se uživit jen pokud je zaštítěn dobrou a bohatou institucí (univerzita, muzeum) a dostává tučné granty od organizací nebo společností (jako je třeba NatGeo). Jinak to určitě není obor, který by ekonomicky byl v top fifty 🙁

 7. titanis

  díky……chápu to tak, že v naší lokalitě je to obor jen pro zaryté fanoušky.Zatímco např.v usa díky větší pravděpodobnosti nálezů a větší informovanosti veřejnosti(a možná díky větší módě v zájmu o tento obor)je to postaveno na vyšší úroveň.Možná je to tím, že lidi(tedy veřejnost) víc zajímá geologicky velmi krátká historie lidského pokolení…i když v ní ještě není úplně jasno kdy co přesně bylo a proč to tak bylo.Mě osobně láká víc to dávnověké živočisné tajemstvo……..ale je určitě daleko složitější, než to „lidské“.

 8. autor

  Bohužel tu nemáme Morissonské souvrství ani Hell Creek. Buďme tedy rádi za Mezholezy 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *