Smutný konec obří kostry

…největšího známého teropoda

Přesně před 64 lety (24. 4. 1944) zničil spojenecký nálet RAF na Mnichov i budovu tamního muzea s cennými fosíliemi prvního známého exempláře spinosaura, dnes největšího známého teropodního dinosaura. Kosterní pozůstatky tohoto severoafrického giganta objevil roku 1912 německý geolog a paleontolog Ernst Stromer von Reichenbach, který spinosaura roku 1915 také popsal. Stromer pak musel vzhledem k válečným událostem čekat až do roku 1922, než mohly být pozůstatky dravého obra dopraveny do Německa a umístěny ve Bayerische Staatssammlung v Mnichově. Po 22 letech však v dalším konfliktu světových rozměrů přišel osudný bombový nálet. V ohnivém pekle byly po 95 milionech let zničeny i cenné pozůstatky pradávného života. Ztrátu už bohužel není možné nahradit, fosílie měla příliš velkou vědeckou (a dnes už jistě také potenciálně komerční) hodnotu. Kurátor sbírek měl tehdy údajně za úkol cenné nálezy při útoku včas odvézt do krytu nebo mimo ohrožené město, v tak pohnuté době se však při náhlém ohrožení každý snažil zachránit alespoň vlastní život. Fosílie prvního objeveného spinosaura tak začala žít druhým, takřka legendárním životem. Šeptem se mluvilo o obratlích, které byly větší než u zbožňovaného tyranosaura nebo o fragmentech gigantické lebky, která byla delší, než je výška dospělého člověka.

Holotyp (IPHG 1912 VIII 19) byl podle dnešních odhadů dlouhý asi 14 metrů a vážil kolem 6.7 tuny. Lebka byla ve skutečnosti dlouhá „jen“ kolem 145 cm (podobně jako u největších exemplářů tyranosaura). Teprve v 90. letech minulého století byly popsány další exempláře, z nichž největším byl zřejmě MSNM V4047, popsaný v roce 2005 C. Dal Sassem ze Civic Natural History Museum v Miláně. Lebka tohoto exempláře byla podle odhadů dlouhá 175 cm a celková délka teropoda dosahovala 16-18 metrů (existují však i vyšší odhady). Tyto rozměry zařadily spinosaura na první místo tabulky největších dravých dinosaurů všech dob, kde zatím neohroženě „kraluje“.

Před dvěma roky byly také objeveny vzácné fotografie Stromerovy původní fosílie, které dnes paleontologům pomáhají udělat si přesnější představu o podobě prvního popisového materiálu (viz odkaz níže).

http://www.sciencedaily.com/releases/2006/04/060405175650.htm

Více o Spinosaurovi: http://en.wikipedia.org/wiki/Spinosaurus

 

2 Comments

Filed under Dějiny paleontologie, Teropodní dinosauři, Výročí a ohlédnutí

2 Responses to Smutný konec obří kostry

  1. titanis

    Wow. Takovej krásnej „plachetník“. Nakonec i hvězda J.parku 3, tedy hned po Samu Neillovi…..

  2. autor

    Sam Neill byl poněkud zastíněn (doslova) 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.