Obří T. rex „Zuzanka“

…byl vystaven před 8 lety

Málokdo by nejspíš čekal, že impozantní kostra možná nejstrašnějšího teropoda historie dostane tak mazlivé jméno. „Sue„, jak byla kostra objevená roku 1990 v Jižní Dakotě (USA) pojmenována, je největší dosud objevenou kostrou populárního druhu Tyrannosaurus rex. Svoji přezdívku dostal exemplář (samozřejmě nelze s jistotou zjistit, zda šlo o samce nebo samici) na počest své objevitelky, americké paleontoložky Susan Hendricksonové. Její celková délka činí dle dostupných údajů 12,8 metru, výška v kyčlích téměř 4 metry a lebka je dlouhá 141 cm (nejdelší známá lebka tohoto druhu má dokonce 150 cm). Živé zvíře vážilo podle některých propočtů asi 6,4 tuny. Dinosaurus zemřel na poměry daného druhu ve velmi vysokém věku 28-29 let (rekordní údaj) a kosti dokládají velmi nebezpečný životní styl, doprovázený častými úrazy a nemocemi. Stáří fosílií je asi 67 milionů let.

V roce 2000 byl nicméně v oblasti dnešní přehrady Fort Peck v Montaně objeven údajně ještě větší jedinec „T. rexe“ manželkou slavného paleontologa Jacka Hornera Celeste (podle které dostal neúplný nález označení „C-rex“). Udávaná hodnota až o 10% větší celkové velikosti než u Sue nebyla však dosud potvrzena (při stejných tělesných proporcích by šlo o jedince dlouhého až 14,1 metru a hmotnosti kolem 8 tun, čímž by Tyrannosaurus znovu konkuroval největším dnes známým teropodům jako byl Giganotosaurus carolinii nebo dokonce Spinosaurus aegyptiacus. Tak jako tak, kostra Sue je zcela ohromující a k příležitosti včerejšího 8. výročí od zrestaurování a vystavení pro veřejnost ve Field Museum of Natural History v Chicagu není jistě od věci zhodnotit její impozantní pradávnou krásu. Nechť tedy každý posoudí sám:
 

http://www.fieldmuseum.org/sue/

 

3 Comments

Filed under Teropodní dinosauři, Výročí a ohlédnutí

3 Responses to Obří T. rex „Zuzanka“

  1. autor

    Podle jiných údajů je „Sue“ v původní podobě dlouhá „jen“ 11,2 metru, délka lebky je však dle tohoto zdroje rovna 153 cm a hmotnost za živa činila 6,7 tuny.

  2. autor

    Také na wikipedii: http://cs.wikipedia.org…wiki/Sue_(Tyrannosaurus)

  3. autor

    K výročí objevu Sue také tento článek: http://blogs.smithsonianmag.com…/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *