10 let od zatraceně dlouhé míle

…aneb při tělocviku to radši nezkoušejte

Další z významných atletických výročí připadá právě na dnešní den. Přesně před deseti lety, 14. července 1998, zaběhl famózní marocký mílař Hicham El Guerrouj na mítinku Zlaté ligy v Římě stále platný světový rekord na trati 1500 m časem 3:26,00 min. Stále si dobře pamatuji rozčilení z toho, že v přímém přenosu vypadla na obrazovce časomíra, takže komentátor mohl jen počítat: 3:22, 23, 24, 25, 26….asi to bude nový světový rekord! Předchozí nejrychlejší běh Alžířana Morceliho byl přitom vymazán o 1,37 vteřiny, což rozhodně není málo. Fenomenální středotraťař pak vytvořil ještě mnoho světových rekordů venku i v hale (mj. na míli a 2000 m) a pobral zlaté medaile z mnoha významných akcí včetně MS a OH. 22. května 2006 pak poměrně brzy oznámil oficiální ukončení závodní kariéry v době, kdy mu bylo teprve 31 let. Ke svému svěťáku z „patnáctistovky“ se mezitím dokázal jednou přiblížit na pouhých 0,12 s a běžel i víckrát pod 3:27 (v současnosti toho zřejmě není nikdo schopen). El Guerrouj zvládl průměrně každou z téměř čtyř „čtvrtek“ (400 m dlouhých okruhů) rekordního běhu za 54,9 vteřiny, což by průměrně disponovaný člověk nezvládl zdaleka ani na jediné. Pokud by snad někdo chtěl při hodině tělocviku toto tempo (průměrně 7.28 m/s – 26.21 km/h) napodobit, ať si to radši zkusí nejdřív pouze na sprinterské šedesátce.

Informace o atletovi: http://en.wikipedia.org/wiki/El_guerrouj

 

Samozřejmě nelze opomenout ani nový světový rekord v ženské tyčce, kde v pátek (také v Římě) dalším svým rekordním zápisem (tentokrát již na výšce 503 cm) ohromila svět „staronová“ ruská rekordmanka Jelena Isinbajevová: http://www.youtube.com/watch?v=yc8q8aWS674&feature=related

 

1 Comment

Filed under Atletika a sport, Rekordy a statistika

One Response to 10 let od zatraceně dlouhé míle

  1. autor

    Zmínku zaslouží i kontroverzní světový rekord Američanky Florence Griffith-Joynerové na 100 metrů – 10,49 s. (16. 7. 1988), který nyní „oslavil“ 20 let bez sebemenšího ohrožení. Mužský svěťák na stejné trati se za tu dobu změnil již 9x! Dnes se o tomto rekordu z hlediska „čistoty“ spíše pochybuje… (více např. můj článek na wikipedii)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *