Objeven největší had v dějinách planety

…a další paleontologické zajímavosti

Před několika dny prolétla světovými médii takřka světelnou rychlostí zpráva, že byl objeven největší dosud známý had – ať žijící nebo vyhynulý. I v tomto případě má však „navrch“ dávná prehistorie, neboť nový rekordman pochází z nejstarších třetihor. Podle palcových titulků na mnoha zpravodajských serverech šlo o „hada, který mohl spolknout krávu“, což je jistě velmi výmluvné.

Obří had z příbuzenstva hroznýšovitých dostal přiléhavý název Titanoboa cerrejonensis (rodové jméno lze přeložit jako „obří hroznýš“) a byl oficiálně představen vědeckému světu na přelomu ledna a února tohoto roku. Mohutný plaz žil v období paleocénu, asi před 60-58 miliony let, tedy jen několik milionů let po vyhynutí posledních neptačích dinosaurů. Jaké jsou tedy rozměry tohoto dávného šupinatého obra? Na základě porovnávání velikosti jeho obratlů s odpovídajícími obratli dnešních hadů byla délka propočtena na fascinujících 13-15 metrů, tedy více než například u tyranosaura (který dosahoval maximální délky asi rovných 13 metrů). Hmotností se Titanoboa obřímu teropodovi pochopitelně nevyrovnal, přesto je odhadovaná hmotnost 1,1 tuny úctyhodná. Podle propočtů mohl tento hadí gigant v nejširším místě těla měřit až 1 metr, spolknout a strávit dospělého člověka by tak pro něho nebyl velký problém.

 

 BIGGEST SNAKE PHOTOS: Prehistoric Giant Discovered
Obří třetihorní had si možná pochutnal i na vzdáleném příbuzenstvu ze skupiny krokodýlovitých plazů. Obrázek převzat z webu National Geographic; http://news.nationalgeographic.com/news/2009/02/photogalleries/giant-snake-picture/index.html.
 

Fosílie celkem 28 jedinců tohoto druhu byly objeveny v uhelném dole Cerrejón v severní Kolumbii (odtud druhový název). Objev je zásluhou paleontologické expedice týmu mezinárodních vědců, vedených vertebrátním paleontologem Jonathanem Blochem z Floridské Univerzity a paleobotanikem Carlosem Jarramilem ze Smithsova výzkumného ústavu tropů v Panamě. Podle těchto vědců bylo podnebí v době života studenokrevného obra extrémně teplé a průměrná teplota musela dosahovat hodnot až kolem 32 °C. Zajímavé je také velikostní srovnání dávného obra s dnešními hadími rekordmany. Těmi jsou asijská krajta mřížkovaná (Python reticulatus) s délkou až 9,7 metru a jihoamerická anakonda velká (Eunectes murinus) s maximální hodnověrně zaznamenanou délkou asi 8,4 metru (ale masivnější než krajta). Dosavadním rekordmanem byl však jiný vyhynulý druh hada, žijící asi před 40 miliony let na území dnešního Egypta. Ten dosahoval délky přes 11 metrů, oproti novému rekordmanovi byl však o více než 3 metry „kratší“.

 

Odkazy:

http://news.nationalgeographic.com/news/2009/02/090204-biggest-snake-fossil.html (en)

http://en.wikipedia.org/wiki/Titanoboa (en)

http://cs.wikipedia.org/wiki/Titanoboa (cz)

 

Dovoluji si také upozornit, že právě dnes vychází nové číslo časopisu Příroda. Přiznám se, že dosud nevím, zda tentokrát s nějakým mým článkem či nikoliv – nicméně jako zajímavé čtivo na víkend lze časopis každopádně doporučit. A ještě krátce k další zajímavé paleontologické novince – z nových paleochemických objevů v Ománu vyplývá, že nejstaršími známými živočichy (tedy zástupci této rozsáhlé říše, do které pochopitelně patříme také) byly již před více než 635 miliony let, v období dávného prekambria, tzv. živočišné houby.

Více o tomto objevu a jeho celkovém významu také v následujícím odkazu: http://news.nationalgeographic.com/news/2009/02/090204-oldest-animals.html . Hezký víkend přeje blogující Dinosaurus (v pondělí odjíždějící na paleontologické sympózium do Bruselu).

 

12 Comments

Filed under Jiné pravěké organizmy, Rekordy a statistika, Spekulativní paleontologie

12 Responses to Objeven největší had v dějinách planety

 1. titanis

  Faktem je, že v paleocénu nebyla mezi dravci (a kořistí) ještě taková konkurence co do velikosti, což asi dovolilo tomuto tvoru se vyvinout do gigantických rozměrů. Otázkou je, jak rychle se mohl tenhle tunový macek pohybovat na souši? Ve filmu Anakonda sice „létá“ podobné počítačové stvoření vzduchem, ale to spíš proto, aby diváci při koukání na film neusli.Na druhou stranu při pohybu ve vodě neměl patrně žádný problém…..

 2. Pane jo. To byl pořádnej hádeček.:D

 3. „Ambush predator“? Prosím překlad pro laiky.Děkuji.

 4. titanis

  A laik odpovídá: „predátor útočící ze zálohy“, tzv.přepadávač….

 5. autor

  Ano, děkuji za doplnění přítomnému forusracidovi 🙂

 6. titanis

  a další amatérský překlad pro Cartimmandu: phorusrhacidae=dravý jeřáb

 7. autor

  Tak tady už bych nesouhlasil – redukovat tyto velké nelétavé ptáky na pouhé „jeřáby“ je nesmysl – ostatně nejbližším současným příbuzným této vývojové linie je seriema ;o) Viz http://en.wikipedia.org…srhacidae

 8. titanis

  já psal, že je to jen amatérský překlad…….někde jsem to četl. Souhlasím, že Titanis není jeřáb, o tom žádná.

 9. Děkuji pánové. Velmi poučné.;)

 10. Amemait, vážení duší.

  Obří hadNo, tento had byl skutečně obří… třináct metrů je velká délka, a klidně se mohl živit i krokodýlovitými plazy… ale hady mám ráda, patří k mým oblíbeným plazům, ale s tímto hdem bych se asi potkat nechtěla… mohla by se v něm zadrhnout nějaká moje kost a zemřel by, chudáček… xD

 11. Jakub Novak

  ahoj jsem sic ještě student základní školy a je mi 12 let ale, potřeboval bych od vás radu . .( Titanoboa ) jsem si dokázal přeložit sám ale,(CERREJONENSIS ) už ne mohli by jste mi s tím pomoci ? a k textu předešlému bych se chtěl zeptat chovala jste někdy hroznýše královského? (vím že na hoře v 9 řádku je napsáno že překlad je “ obří hroznýš“ ale co je to druhý?(dodatek předešlému))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *