Dinopark Karlów

…aneb malý tip na výlet do jižního Polska

Obecně vzato se považuji za člověka, který svoje zájmy bere poměrně vážně a trpí čímsi, co bych označil za „profesionální čest“. Pod tímto pojmem si představuji mimo jiné také snahu seznámit se i s těmi nejméně zajímavými či vzdálenými aspekty těchto zájmových oblastí. A tak když jsem zjistil, že jen asi 30 kilometrů od místa mého pracovně-rekreačního pobytu v Orlických horách se na polské straně hranic nachází další Dinopark (v Polsku už jich musí být tak tucet), neváhal jsem a stavil se u benzínové čerpací stanice. Když byla nádrž mé stařičké Felicie plná, stačilo už jen vzít přítelkyni, foťák a vyrazit (pravda, v mírně zjednodušeném podání reality).

 

Free Image Hosting at www.ImageShack.us

 

 

Každopádně bylo právě ráno 26. července, když jsem v Kudowě rozměnil nějaké ty koruny a pokračoval dalších asi 15 kilometrů do malého městečka Karlów, nacházejícího se pod malebným vrchem Velkého Ščelince (Hejšoviny; omlouvám se za případný chybný přepis polského názvu), s výškou 919 m. n. m. Celé místo se nachází v Národním parku Stolových hor, nádherném koutě přírody Kladska, až do roku 1741 integrální součásti Českých zemí. Je dlužno říci, že vzhledem k možnosti prohlédnout si předem fotografie modelů jsem mnoho neočekával. Jste-li tedy náročný a poučený fanatik přes neptačí dinosaury, parku se raději obloukem vyhněte. Na druhou stranu – všichni ostatní by zde mohli strávit vcelku pohodové dopo- či odpoledne.

Celý park se rozkládá na prostranství o výměře 8300 m2, kde na mírně se svažující rovině stojí asi 23 modelů, většinou v životní velikosti (až do délky asi 15 metrů). Nové modely jsou každý rok doplňovány a park se tak mírně zvětšuje (ovšem nikoliv do šíře zabrané plochy). Co se týče samotných modelů, jsou průměrné až mírně úsměvné. Existují snad i horší, ovšem ty z Karlówa rozhodně zaostávají například za modely z Vyškova či Plzně (které také nejsou namnoze anatomicky korektní). Pouze modely tenontosaura atakovaného dvěma dravými deinonychy (viz fotografie výše), majungasaurus a zřejmě kryolofosaurus jsou docela pěkné. Tyranosaurus, triceratops, stegosaurus, baryonyx, euoplocefalus a rétosaurus jsou poměrně velké modely, dobře viditelné i z vyhlídky na vrcholku skal za dinoparkem. Jejich tvary a především modelace hlavy jsou však velmi neodborné a působí spíše jako pokus o tvorbu jakéhosi impresivního divadelního draka.

Největším nedostatkem expozice jsou však přeházené popisy, které například místo dilofosaura mluví o dryosaurovi a u jakéhosi malého teropoda se zase dočteme o hypsilofodontovi. Chůzi po stezkách v parku také značně zhoršují široké kaluže, vznikající z podmáčené půdy v okolí struh, uměle zavedených k dokreslení přírodní scenérie v parku. Situaci nicméně vylepšují sympatická odpočívadla a houpačky pro děti i dospělé, dřevěné mostky, altánky a další vcelku příjemná architektura. V parku si tak můžete posedět a sníst třeba cereální tyčinku na sluníčku u baryonyxe nebo rohlík se salámem ve stínu u triceratopse. Stánek se suvenýry před vchodem do parku nabízí kromě obligátních umělohmotných pistolek také dinosauří pexeso nebo magnety na lednici. U občerstvení spojeného s parkem mne zklamala absence tzv. „brontoburgerů“, avizovaných na webu parku (viz odkazy). Spokojil jsem se tedy s obyčejným hamburgrem, který byl nicméně docela chutný. Všudypřítomné sladké vafle za 4 zlóte také splnily svoji úlohu (a to i v proslulých nedalekých Vambeřicích), ale to už je jiné vyprávění.

Mám-li shrnout své dojmy z destinace Park Dinozaurów v Karlowie, učiním to jen několika slovy – vcelku příjemný zážitek. Nepatříte-li k těm, kdo zkoumají každý milimetr dinosauřího modelu a nespokojeně poukazují na jeho chybný počet zubů nebo úhel zakloubení končetin, pak vám návštěvu tohoto dinoparku i přilehlých turistických destinací mohu s klidným svědomím doporučit. Mějte však na paměti, že vystavené modely jsou značně nepřesné a příliš dobrou představu o skutečném vzhledu někdejších vládců planety až na výjimky neposkytují.

P. S. Vtipným dodatkem by byla příhoda, kdy jsem své dívce vyprávěl u modelu triceratopse, že lebku tohoto ceratopsida jsem v Montaně obaloval pruhy pytloviny, namočené v sádře. Pokud někdo z procházejících poslouchal, možná si pomyslel cosi o ubohém a průhledném valení brouků do hlavy 🙂

Odkazy:

http://www.park-dinozaury.pl/ (oficiální stránky parku, polsky)

http://deinonych.blog.cz/0805/dinopark-karlow (fotografie na webu „deinonycha“, česky)

 

3 Comments

Filed under Na cestách, Pozvánky a tipy

3 Responses to Dinopark Karlów

  1. V tomhle dinoparku jsem byl vloni v květnu. Některé modely sice nebyly zrovna nejpodařenější ale já nejsem moc náročný návštěvník. Ale ty Deinonychy a Tenontosaura ani Cryolophosaura jsem neviděl – zřejmě letošní novinky.

  2. autor

    Asi budou nové – podle leporela, které tam prodávají, se výrazně změnilo také umístění modelů v parku…

  3. Václav Renner

    Dnes jsem byl s rodinou v tomto dinoparku.Celkový dojem jsme měli takový,že do tohoto dinoparku již nikdy nepojedeme,protože to byla jen zbytečná ztráta času a peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *