Dvojité výročí krále dinosaurů

…aneb T. rex once again

Bez mučení na tomto místě přiznávám, že na blogu je za poslední měsíc již poněkud „přetýrexováno“. Takže co? Mno, takže aby toho nebylo málo, přidávám další příspěvek o tomto svrchnokřídovém – jak se jednou krásně vyjádřil Dan Madzia – „nejhůře placeném hollywoodském herci“. O hvězdě Jurského parku však nepíšu bez hlubšího důvodu, kterým je v tomto případě hned jeho dvojité výročí. 12. srpna roku 1902 byl objeven vůbec první T. rex, zatímco ve stejný den o 88 let později spatřil světlo světa největší dnes známý exemplář stejného druhu, totiž „Sue“.

První fosílie dinosaura, dnes známého jako Tyrannosaurus rex, byly objeveny již v roce 1874 Arthurem Lakesem (1844-1917) nedaleko města Golden v Coloradu. Počátkem 90. let pak jiný sběratel fosílií, John Bell Hatcher (1861-1904), shromáždil několik postkraniálních kosterních elementů ve východním Wyomingu. Tyto zkameněliny byly původně považovány za pozůstatky velkého jedince „pštrosího“ dinosaura ornitomima, teprve později byly řádně reklasifikovány. Stejně tak nebyly zpočátku správně rozeznány úlomky obratlů, objevené Edwardem D. Copem (1840-1897) na západě Jižní Dakoty v roce 1892. Popsal nový objev jako Manospondylus gigas, dnes je to rovněž rod tyranosaurus.

Za skutečného objevitele „krále“ dinosaurů je právem pokládán Barnum Brown (1873-1963), někdejší zástupce kurátora paleontologických sbírek v AMNH. První částečně zachovanou kostru objevil ve východním Wyomingu v roce 1900. Tento exemplář byl Henrym F. Osbornem (1857-1935) pojmenován v roce 1905 jako Dynamosaurus imperiosus. Krásné jméno se však neujalo a je považováno za mladší synonymum tyranosaura, který byl autorem popsán ve stejné práci, ovšem o jedinou stranu dříve. Za přelomový moment bývá v tomto směru vzýván až 12. srpen 1902, kdy Barnum Brown objevil na území dnešního státního parku Hell Creek ve východní Montaně jedince, popsaného 5. října 1905 Osbornem jako Tyrannosaurus rex. Holotyp dnes nese označení CM 9380 a je chloubou sbírek Amerického muzea přírodní historie v New Yorku.

 

File:Tyrannosaurus skeleton.jpg
Historicky první publikovaná rekonstrukce kostry tyranosaura z roku 1905. Autorem William D. Matthew, převzato z Wikimedia Commons (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Tyrannosaurus_skeleton.jpg).

 

12. srpna roku 1990 pátrala americká paleontoložka Susan Hendricksonová z Black Hills Institute v oblasti indiánské rezervace Cheyenne River u města Faith v Jižní Dakotě po zkamenělinách. Údajně šlo již o poslední den vykopávek v letní sezóně roku 1990 a objev byl tak jako již mnoho předchozích pouhým dílem náhody. Ať už tomu bylo jakkoliv, objev stál každopádně za to. Dosud největší a nejkompletnější známý jedinec obřího dravce dostal podle své objevitelky mazlivé jméno „Sue“ a od 17. května roku 2000 je zlatým hřebem expozice Field Museum of Natural History v Chicagu (pod katalogovým číslem FMNH PR 2081). Sue je kompletní asi z 80% a drží ještě další rekord – je nejdražší zkamenělinou, jaká kdy byla v dražbě prodána. Zaplacená částka činila celých 7,6 milionu dolarů. Zajímavou shodou okolností tedy padá na 12. srpen dvojí výročí „T. rexe“.

 

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Tyrannosaurus#History (O historii objevů tyranosaura, anglická verze Wikipedie)

http://en.wikipedia.org/wiki/Specimens_of_Tyrannosaurus (Významné exempláře tyranosaura, anglická verze Wikipedie)

P.S. O Montaně nyní můj skromný příspěvek také na webu GEO: http://www.geo-magazin.cz/priroda/navstivte-s-nami/po-stopach-titanu?image=1

 

4 Comments

Filed under Dějiny paleontologie, Teropodní dinosauři, Výročí a ohlédnutí

4 Responses to Dvojité výročí krále dinosaurů

 1. Jiří Meixner

  Protestuji, to je přímo nehorázné protěžování T-rexe… kde je giganoťák? 🙂

 2. autor

  Už vymřel….je to hodně dlouho….asi tak 96 milionů let 🙂

 3. Jiří Meixner

  🙂 Začínám mít podezření, že jde o "T-Rex.bloguje.cz" a že bloguje sám "král" 🙂

 4. autor

  Moje pravá neavianně-dinosauří identita byla odhalena. Staneš se nejbližší obětí mých metrových čelistí 🙂 Ale vážně, dost bylo rexe (alespoň pro srpen 09).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *