Nový objev tyranosauřího bratrance

…aneb 31. rod v letošním roce má čínský původ

Jak se zdá, letošek bude útočit na pozici nejbohatšího roku, co se nově popsaných dinosauřích rodů týče. K absolutnímu prvenství již chybí jen tři validní rody a do konce roku zbývá ještě něco přes 3 měsíce. Posledním přírůstkem do rozvětvené dinosauří rodiny je nádherný tyranosauroid s poněkum klišé jménem Raptorex kriegsteini.

Popis nového teropoda byl tento týden publikován v prestižním magazínu Science. Vedoucím výzkumu je známý americký paleontolog Paul C. Sereno, proslavený svými expedicemi do pustin několika kontinentů. Sereno se k čínskému nálezu dostal zvláštní cestou, která nevedla přímo k nalezišti, nýbrž k soukromému sběrateli. Téměř kompletní fosílie byla objevena zřejmě v severočínském souvrství Yixian, v tajnosti byla vykopána a propašována do Spojených států. Tam ji koupil před několika lety v dražbě jistý Henry Kriegstein, oční chirurg a bohatý soukromý sběratel. Sereno, který byl s kupcem v osobním kontaktu, ho následně přemluvil k poskytnutí cenné fosílie pro výzkum Univerzitě v Chicagu. Jistou odměnou pak bylo pojmenování teropoda druhovým jménem „kriegsteini“, které se však nevztahuje přímo k donátorovi, nýbrž k jeho otci. Roman Kriegstein byl totiž jedním z těch, kdo přežili holokaust a vrátili se z koncentračního tábora v Osvětimi. Po prostudování bude navíc fosílie vrácena zpět do Číny, kde bude vystavena v muzeu města Hohhot (hlavní město čínské oblasti Vnitřního Mongolska). Podle Serena je tento případ skvělým návodem, jak jednat v případě získání načerno propašovaných fosílií.

 

TINY ''T. REX'' PICTURES: New Dinosaur Species Found
Paleontolog Paul Sereno skládá poslední části téměř kompletní kostry menšího teropoda, příbuzného populárnímu tyranosaurovi. Raptorex dosahoval délky asi 3 metrů a byl stonásobně lehčí než jeho o 60 milionů let mladší severoamerický bratranec. Tělesnou stavbou se mu však velmi podobal. Fotografie převzata z webu National Geographic (http://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/photogalleries/raptorex-tiny-t-rex-pictures/photo4.html).
 

Nyní však již k samotnému dravému dinosaurovi. Raptorex žil v období spodní křídy, asi před 125 miliony let. Je tedy o nějakých 60 milionů let starší, než jeho obří bratranec ze Severní Ameriky. Podle odhadů mohl tento tyranosauroid vážit asi 65-70 kilogramů, tedy přesně stokrát méně, než kolik vážil třináctimetrový Tyrannosaurus rex. Délka raptorexe dosahovala asi 3 metrů, holotyp (LHPV 18) měřil 2,5 metru. Podobných rozměrů dosahovali také jiní bazální tyranosauři, jako byl Guanlong, Dilong nebo Eotyrannus. Raptorex se však v jedné podstatné záležitosti lišil – byl proporcionálně stavěn přesně jako obří svrchnokřídoví tyranosauridi. Zatímco jiní primitivní zástupci skupiny měli obvykle lehčeji stavěnou lebku a dlouhé tříprsté přední končetiny, Raptorex jako by byl dokonalou zmenšeninou „T. rexe“. Měl zakrnělé přední „pracky“ a poměrně mohutnou, kompaktní lebku. Jeho nohy byly dlouhé a dobře stavěné k rychlému běhu. Zdá se, že šlo o poměrně nebezpečného dravce, který kořist dokázal rychle dohonit a zasadit jí smrtící rány svými zuby v mohutných čelistech. Přední končetiny byly stejně jako u velkých tyranosauridů pro lov téměř nepoužitelné.

Objev je významný z hlediska pochopení evoluce těchto zajímavých teropodů. Jak nyní vidíme, tendence k rapidnímu zkracování předních končetin byla přítomna již o desítky milionů let dříve, než se předpokládalo. Podle amerického paleontologa Thomase R. Holtze je obtížné vysvětlit, proč k takovému vývojovému trendu vůbec došlo. Podotýká však, že u nejstarších předků vývojové linie tyranosauroidů (která se objevila ještě asi o 40 milionů let dříve v jurském období) měly přední končetiny ještě „normální“ délku. Každopádně však musíme upustit od dřívější verze, že zakrnělé končetiny u tyranosaura způsobilo prosté rapidní zvětšování tělesných rozměrů, kterému se růst předních nohou jen nedokázal přizpůsobit. Byl totiž jen jedním článkem v dlouhé řadě této dosud ne zcela vysvětlené vývojové adaptace.

Dodatek: Později bylo v podstatě prokázáno, že Raptorex je ve skutečnosti nejspíš jen mládětem svrchnokřídového tyranosaurina (zřejmě rodu Tarbosaurus).

 

Zdroje a odkazy:

http://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/090917-tiny-t-rex-dinosaur-raptorex.html (Článek na webu National Geographic)

http://news.nationalgeographic.com/news/2009/09/photogalleries/raptorex-tiny-t-rex-pictures/index.html (Obrázky a fotografie s popisem, NatGeo)

http://blogs.ngm.com/blog_central/2009/09/raptorex-shows-tiny-tyrannosaur-arms-came-before-t-rex.html (Článek na blogu Chrise Sloana)

http://en.wikipedia.org/wiki/Raptorex (Informace na Wikipedii)

 

1 Comment

Filed under Teropodní dinosauři

One Response to Nový objev tyranosauřího bratrance

  1. autor

    Článek také na oslíkovi: http://www.osel.cz…hp?clanek=4627

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *