Opomíjený gigant z Afriky

…aneb O „přílivovém titánovi“ krátce a bez cenzury

Mezi největší dnes známé sauropodní dinosaury, a tím i největší suchozemské živočichy všech dob patřil bezpochyby také sauropod Paralititan stromeri, popsaný v roce 2001 ze souvrství Baharíja v Egyptě. Paralititan („titán od přílivu“) byl obří titanosaur, žijící asi před 94-98 miliony let (na počátku svrchní křídy) ve stejných ekosystémech jako obří teropodi Spinosaurus a Carcharodontosaurus. Je možné, že tito dravci příležitostně lovili zesláblé jedince nebo mláďata obřího sauropoda. Zkameněliny tohoto dinosaura byly prvními pozůstatky čtvernožce, které paleontologové z tohoto souvrství získali od roku 1935.

Paralititan je znám podle kostry, zachované v sedimentech přílivové zóny s mangrovovými ekosystémy. Je dokonce vůbec prvním dinosaurem, který žil prokazatelně v podobném ekologickém prostředí. Obýval oblasti někdejšího jižního okraje křídového moře Tethys a tehdejší přímořské bažiny byly velmi produktivním prostředím. Kostra typového exempláře vykazuje stopy po ožeru predátora nebo mrchožrouta, kterých bylo v daném ekosystému zřejmě dostatek. Stejně jako jiní titanosauři vykazoval i paralititan mohutné tělo a mohl být na hřbetě i jiných partiích pokryt ochrannými osteodermy (tvrdými kostními destičkami).

———

File:Paralititan1DB.jpg

Paralititan stromeri byl robustní sauropod, obývající území dnešního Egypta asi před 98 miliony let. S hmotností kolem 60 tun patřil mezi nejmasivnější známé suchozemské živočichy. Kredit: D. Bogdanov, Wikimedia Commons (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Paralititan1DB.jpg)

 ———

Velikost tohoto afrického cvalíka je dosud věcí dohadů. Dochovaná pažní kost je dlouhá rovných 169 cm, což je pouze o 12 centimetrů méně, než u proslulého jihoamerického argentinosaura. Porovnáním s mnohem menším saltasaurem bylo odhadnuto, že délka paralititana mohla dosáhnout asi 26 metrů a hmotnost zhruba 59 metrických tun. První odhady se přitom pohybovaly kolem 30,5 metru délky a 75 tun hmotnosti. Navíc ani není jisté, zda šlo již o plně dospělého jedince. Je tedy zřejmé, že tento sauropod patří do první desítky nejmasivnějších suchozemských živočichů, známých současné vědě. Za 9 let od svého popisu si navíc vysloužil jistou míru popularity. O tom svědčí také fakt, že se objevuje v novém dokumentu Discovery s názvem Monsters Ressurected (volně přeloženo „Vzkříšená monstra“). Doufejme, že budoucnost přinese další hodnotné nálezy z vyprahlých egyptských hornin, skrývajících dosud nesčetná tajemství pradávného světa severoafrických dinosaurů.

———

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Paralititan (včetně odkazů dole)

———

4 Comments

Filed under Sauropodní dinosauři

4 Responses to Opomíjený gigant z Afriky

 1. Miss Utahraptor

  Drobeček.

 2. Jiří Meixner

  Pokud bychom vzali holotypy dinosaurů, popsané z Egypta, vyšla by nám solidní sestava gigantů 😉

 3. autor

  Pravda, tehdejší a tamní prostředí svědčilo velikánům 🙂

 4. autor

  Opět "osel": http://www.osel.cz…hp?clanek=4851

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *