Objeveno další dinosauří beranidlo

…aneb Trpasličí ovce tlustorohá ve svrchnokřídovém vydání

Pachycefalosauridi byli nepochybně zvláštní skupinou ptakopánvých dinosaurů, o nichž vzhledem k nekompletnosti fosilního materiálu stále mnohé nevíme. Tito po dvou se pohybující býložravci nebo všežravci dosahovali v poměru k většině ostatních dinosauřích skupin spíše malých rozměrů. Charakteristickým znakem byla ztluštělá svrchní část lebky, často vytvářející jakousi „lebeční kupoli“. Největším zástupcem skupiny je samotný Pachycephalosaurus wyomingensis, žijící v období nejsvrchnější křídy na území západu Severní Ameriky. Ten dosahoval délky asi 5 metrů, výjimečně pak až 8 metrů. Někteří zástupci však svojí velikostí nepřekonávali průměrnou ovci. To je ostatně případ také posledního přírůstku do rodiny „tlustolebých“ dinosaurů.

Texacephale langstoni je nově popsaným pachycefalosauridem, žijícím asi před 80 až 70 miliony let na území dnešního Texasu. Velikostí nepřekonával nejen ovci, ale dokonce ani statného psa. Vědecký tým pod vedením amerického paleontologa Nicholase Longriche z Univerzity v Yale objevil dva fragmenty lebky tohoto dinosaura v rámci území Národního parku Big Bend na jihozápadě státu v roce 2008. Po následném srovnávání s desítkami dalších podobných fosílií pachycefalosauridů známých z Montany a Kanady dospěli k závěru, že se jedná o zcela nový rod a druh dinosaura. Celý název by se dal přeložit jako „Langstonova texaská hlava“ díky objevu vyklenuté lebeční kupole, charakteristické pro některé zástupce této skupiny. Je možné, že stejně jako oni používali i drobní zástupci texacefale zesílenou lebeční „střechu“ k vnitrodruhovým soubojům v podobě srážení hlav nebo snad spíše vrážení do trupu soupeře.

Zajímavý je také fakt, že se jedná o další potvrzení domněnky, že dinosauří fauna severních oblastí dnešních Spojených států a jihu Kanady se v období svrchní křídy výrazně lišila od dinosauří fauny z oblastí jižních, jako je i dnešní Texas nebo Nové Mexiko. Již dříve objevené zkameněliny z oblasti Národního parku Big Bend totiž svědčily o tom, že oba typy místní dinosauří fauny byly nejspíš od sebe navzájem izolované. Zkameněliny z této oblasti bohužel nejsou tak kompletní jako v Montaně nebo Albertě, ale objev nového pachycefalosaurida významně napomáhá v lepším pochopení struktury zdejších ekosystémů. Dle názoru Longriche bude v blízké budoucnosti objeveno ještě mnoho dosud neznámých dinosaurů právě z této jihozápadní části Spojených států.

———

Zdroj:

Nicholas R. Longrich, Julia Sankey, Darren Tanke. Texacephale langstoni, a new genus of pachycephalosaurid (Dinosauria: Ornithischia) from the upper Campanian Aguja Formation, southern Texas, USA. Cretaceous Research, 2010; 31 (2): 274

———

Odkazy:

http://www.sciencedaily.com/releases/2010/04/100419132406.htm

http://www.opa.yale.edu/news/article.aspx?id=7473

http://www.dinodata.org/index.php?option=com_content&task=view&id=10246&Itemid=103

http://en.wikipedia.org/wiki/Texacephale

———

1 Comment

Filed under Ptakopánví dinosauři

One Response to Objeveno další dinosauří beranidlo

  1. autor

    Ještě k mé nově chystané dinosauří knize: http://paleoklubbeta.blogspot.com… (pravděpodobný termín vydání se posunul na polovinu června t. r.) 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *