Další obří tyranosaurid

…tentokrát až z daleké Číny

Na jaře letošního roku byl popsán nový, obří rod tyranosaurinního tyranosaurida. Tentokrát se však nejedná o teropoda menší až střední velikosti, jak jsme si v poslední době zvykli, nýbrž skutečně o obra ve velikostní kategorii druhu Tyrannosaurus rex. Odhadnutá délka dinosaura činí asi 11 metrů, výška v kyčlích čtyři metry a hmotnost kolem pěti metrických tun. Větší jsou ze všech známých tyranosauridů pouze dva druhy, samozřejmě severoamerický Tyrannosaurus rex a pak východoasijský Tarbosaurus bataar. Právě s druhým jmenovaným má nový obr mnoho společného, možná se dokonce i potkávali (ačkoliv zkameněliny obou druhů se zachovaly v časově mírně odlišných vrstvách). Nový tyranosaurid byl dominantním predátorem na území dnešní východní Číny v období pozdní svrchní křídy (pozdní kampán).

Zhuchengtyrannus magnus byl ekologickým ekvivalentem tyranosaura. Žil zhruba před 73,5 miliony let na území dnešní čínské provincie Šan-tung (nedaleko milionové metropole Ču-čcheng). Objeveny byly pouze fragmenty čelistí pradávného dravce. Maxila i dentární kost vykazují značné rozměry a velikostně jsou srovnatelné s čelistmi severoamerických tyranosaurů nebo tarbosaurů. Pouze neobvykle velcí jedinci, jako byla „Sue“ nebo MOR 008, měli čelisti ještě podstatně větší. Lokalita, která zkameněliny čučchengtyrana vydala, je doslova pokladnicí dinosauřích fosilií. Ty jsou zde objevovány v ohromných množstvích a koncetracích. Je pravděpodobné, že tato oblast byla v období svrchní křídy záplavovou nížinou s bujnou vegetací a množstvím dinosauřích stád, která občas uhynula při velké přírodní katastrofě.

Čučchengtyrana popsal paleontolog David W. E. Hone s čínskými kolegy ve studii, publikované v periodiku Cretaceous Research. Zatím byly objeveny zkameněliny pouze jednoho exempláře (maxila o délce 64 cm a dentární kost o délce 78 cm), o tomto obřím teropodovi tedy mnoho nevíme. Jisté je, že mezi jeho nejčastější kořist mohli patřit obří hadrosauridi druhu Shantungosaurus giganteus. Tito obři mezi kachnozobými dinosaury dosahovali délky až 16 metrů a žili nejspíš v početných stádech. Další kořistí čínského tyranosaurida mohli být teprve nedávno objevení ceratopsidi, jako byl Sinoceratops zhuchengensis nebo leptoceratopsid Zhuchengceratops inexpectus. Více o životě obřího pravěkého predátora nám snad odhalí až budoucí objevy, které přinejmenším v Číně slibují ještě nejedno překvapení.

———

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zhuchengtyrannus

http://news.bbc.co.uk/earth/hi/earth_news/newsid_9442000/9442126.stm

http://en.wordpress.com/tag/zhuchengtyrannus/

———

3 Comments

Filed under Teropodní dinosauři

3 Responses to Další obří tyranosaurid

  1. Diel

    Jaká je pravděp.Jaká je pravděp. jevu A, že se jedná o přímého předchůdce Tarbosaura?

  2. Diel

    Diel = NiuseresetPoněkud jsem zaponěl, jak jsem se tu podepisoval dříve, takže jsem to zase já, no :-DDiel alias Niusereset

  3. autor

    Nulová – oba taxony totiž žily prakticky ve stejné době (částečně se i jejich areály překrývaly)…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *