Archeopteryx měl černé peří

…alespoň na některých částech těla

Nejsou to ještě ani dva roky od publikování první vědecké studie, která identifikovala barvu opeření neptačích dinosaurů (v lednu loňského roku, jednalo se o spodnokřídového čínského kompsognatida druhu Sinosauropteryx prima, viz příspěvek http://dinosaurus.bloguje.cz/832855-poprve-v-historii-zname-dinosauri-zbarveni.php). Na základě výzkumu dochovaných chemických stop v původních pigmentech opeření bylo určeno, že tito malí lovci měli pravděpodobně oranžovo-bíle žíhané ocasy. Odhalit tak delikátní detail u fosílie staré 124 milionů let byl dechberoucí úspěch. A to ještě nebylo všechno. Jen o měsíc později bylo odhaleno také původní zbarvení opeření trpasličího teropoda anchiornise, staršího vzdáleného příbuzného sinosauropteryga. Anchiornis huxleyi byl jen asi 34 centimetrů dlouhý a zaživa zhruba 110 gramů vážící dravý dinosaurus, obývající počátkem svrchní jury dnešní území Číny. Jeho opeření bylo zřejmě černobílé a jeho hlavu navíc zdobila červená „korunka“ či „hřebínek“ z drobného peří. Nyní přišel ke slovu také nejznámější druhohorní opeřenec – prapták archeopteryx (Archaeopteryx lithographica).

Jak už jsem na blogu zmiňoval (http://dinosaurus.bloguje.cz/907875-zbrusu-novy-archeopteryx.php), archeopteryx letos pomyslně slaví své kulaté 150. výročí od vědeckého popisu. V roce 1861 jej světu představil německý paleontolog Hermann von Meyer, a to na základě objevu jediného zkamenělého pera. Slavné kosterní pozůstatky přišly na řadu až později. Právě zmíněné jediné pero však stojí za dalším velkým objevem současné paleontologie. Na nedávném 71. mítinku Společnosti paleontologie obratlovců (Society of Vertebrate Paleontology, zkráceně SVP) v americkém Las Vegas vystoupil doktorand Ryan Carney s tvrzením, že podobně jako u čínských dinosaurů i „jeho“ archeopteryx nyní odhalil tajemství zbarvení svého peří. A to po dobrých 150 milionech let geologického času.

Jak nová studie naznačuje, Luis Rey a někteří jeho kolegové se s barvou opeření archeopteryga trefili doslova do černého (přestože na této ilustraci jde spíše o přechod od tmavě modré do černé). Je úžasné, že i po 150 milionech let můžeme barvu tohoto opeřence alespoň částečně rekonstruovat. Kredit: Luis V. Rey, http://www.luisrey.ndtilda.co.uk/html/archaeo.htmARCHAEOPTERYX  LITHOGRAPHICA.

Jako jeden z nejznámějších pravěkých živočichů byl prapták z Bavorska zpodobňován téměř v každé knize o dinosaurech i paleontologii obecně. Barvy, které různí autoři k jeho zpodobnění využívali, se samozřejmě velmi liší. Některé jsou vcelku usedlé a tmavé, jiné zase hýří pestrými barvami. Jak ale Carneyho výzkum nyní napověděl, pravdu zřejmě měli ti „barevně umírněnější“ – archeopteryx byl totiž přinejmeněím na některých partiích těla černý. S výzkumem pigmentových buněk melanozomů u zkamenělého opeření přišel poprvé roku 2008 tehdejší doktorand na Yale Jakob Vinther, který jako první odhalil černou barvu u pera, pocházejícího z konce spodní křídy Brazílie. V případě archeopteryga však máme co do činění s perem o dobrou polovinu starším.

Ryan Carney předpokládá, že jím analyzované pero bylo původně součástí letové plochy křídla, přestože nešlo o jedno z dlouhých obrysových per, spolu-utvářejících hranu křídla. Spíše totiž šlo o krycí pero, částečně překrývající spodní stranu letek. Za pomoci skenovacího elektronového mikroskopu a moderního rentgenového zařízení získali vědci potřebná data o melanozomech v dávném peru, ta potom porovnali s databází per a jejich pigmentů u 87 v současnosti žijících ptačích druhů. Přestože definitivní závěry zatím nelze vyslovit, předběžný výsledek hovoří jasně ve prospěch černé barvy. Křídla archeopterygů tedy mohla být z větší části černá, případně snad kombinovaná s jiným barevným vzorem. Otázkou zůstává, jaké paleoekologické a fyziologické závěry z tohoto zjištění vyplývají. Většina paleontologů je však v tomto ohledu zatím zdrženlivá a čekají na další, podrobnější údaje. Snad budou tedy nové objevy brzy známé a fascinující tajemství kolem barvy peří dávno vyhynulých zvířat nám postupně odhalí…

Odkazy:

http://www.newscientist.com/article/dn21146-archaeopteryx-was-robed-in-black.html

http://www.vertpaleo.org/meetings/index.cfm

http://en.wikipedia.org/wiki/Archaeopteryx

2 Comments

Filed under Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

2 Responses to Archeopteryx měl černé peří

  1. Almeida

    V nie tak dávnej minulosti som sa dočítal (nie som si však už úplne istý), že sfarbenie sa podarilo zistiť aj u krinoidov a zrejme aj amonitov. Je technicky možné, že sa podobným spôsobom podarí odhaliť aj sfarbenie "dinosaurích múmií"?

  2. autor

    Těžko říct. "Dakota" (zřejmě subadultní nebo mladý dospělý edmontosaurus) má údajně zachovanou i trojrozměrnou texturu někdejší kůže a jakési její "organické komplexy". Ale zda se podaří objevit nějaké stopy po původních melanozomech, to je otázka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *