Yutyrannus huali

…aneb Další opeřená fantazie z Číny

Počátkem letošního dubna se v médiích poprvé objevila zpráva, kterou bylo možné snadno považovat za aprílovou. Proč? Úplně jednoduše – zaprvé vzhledem k době, kdy se objevila, ale mnohem spíše kvůli její senzačnosti. V Číně byl totiž objeven obří opeřený tyranosauroid! Dávný příbuzný populárního „T. rexe“ žil v období spodní křídy (asi před 124 miliony let, souvrství Yixian) a prokazatelně byl alespoň na některých částech těla opeřený. Zatímco dosud byl největším prokazatelně opeřeným dinosaurem pouze 237 centimetrů dlouhý kompsognatid Sinocalliopteryx gigas, nový rekordman měřil v dospělosti na délku dobrých 9 metrů a vážil až kolem 1,5 tuny! Nový tyranosauroid byl tak zhruba čtyřicetkrát těžší než předchozí velikostní rekordman Beipiaosaurus inexpectus, zhruba jako člověk velký terizinosauroid.

———

yutyrannus-feathered-dinosaur.jpg

Umělecká představa smečky jutyranů – obřích teropodů s prokazatelným opeřeným pokryvem těla. Před 125 miliony let obývali tito devítimetroví tyranosauroidi oblast dnešní severovýchodní Číny. Ilustrace: Brian Choo.

———

Yutyrannus huali (česky „krásný opeřený tyran“), jak zní celé vědecké jméno nového „opeřence“, představuje teropoda ve velikostní kategorii albertosaura či alosaura. Navíc nebyl objeven jen úlomek několika jeho fosilních kostí, jak bývá obvyklé. Jutyranus je znám podle tří exemplářů (jednoho dospělce a dvou mladých jedinců), z nichž dva jsou téměř kompletní! Mláďata vážila asi třetinu toho, co dospělec (zhruba půl tuny). Jutyranové měli na předních končetinách ještě tři funkční prsty, čímž se lišili od pozdějších tyranosaurinů. Čínský paleontolog Xing Xu však konstatuje, že některé jejich znaky jsou naopak typicky „tyranosauří“. Dva jedinci jutyrana jsou zachováni v těsné asociaci, takže lze předpokládat jejich komplexní sociální chování (zřejmě mohli tvořit loveckou smečku). Zkameněliny jsou navíc zachovány částečně v trojrozměrném stavu, takže lze studovat i jejich delikátní anatomii. Výzkum těchto úžasných fosílií je více než slibný, zatím však nejsou všechny informace publikovány. Peří tohoto teropoda představuje pouze jednoduchá vlákna (filamenty), nikoliv složité pernaté struktury jako u dospělých ptáků. Na délku měří asi 15 až 20 centimetrů a byla objevena v „chomáčcích“ na různých částech těla tří známých jedinců.

Více informací bude známo v příštích týdnech a měsících. Zatím můžeme konstatovat, že tito velcí čínští tyranosauroidi představují vůbec první historicky zjištěný doklad o opeření zvířete těžšího než jedna tuna (u obřího oviraptorida gigantoraptora nebylo opeření přímo zjištěno). Paleoklimatologický rozbor odhalil, že jutyranové obývali prostředí s průměrnou roční teplotou poněkud nižší, než v případě „klasických“ dinosauřích lokalit a souvrství. V tom případě by pernatý pokryv těla mohl být pokládán i za adaptaci pro nižší teploty (tedy prostředek k udržení tělesného tepla). Mohlo však jít primárně o signalizační prostředek, resp. prostředek vnitrodruhové komunikace. Uplatnit se mohlo také v pářících rituálech nebo rituálních soubojích. To jsou však pouhé spekulace. Jisté je, že další přírůstek z proslulého Liao-ningu bude ještě dlouho diskutován nejen u paleontologické veřejnosti. Historicky první doklad obřích opeřených dinosaurů je již nyní jedním z nejvýznamnějších paleontologických objevů roku 2012.

———

Odkazy:

http://archosaurmusings.wordpress.com/2012/04/04/the-giant-feathered-tyrannosaur-yutyrannus-huali/

http://www.nature.com/nature/journal/v484/n7392/full/nature10906.html

http://news.nationalgeographic.com/news/2012/04/120404-yutyrannus-feathers-dinosaur-science-nature-biggest/

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17612354

http://blogs.scientificamerican.com/tetrapod-zoology/2012/04/04/giant-feathered-tyrannosaurs/

Xu, X. et al. 2012. A gigantic feathered dinosaur from the Lower Cretaceous of China. Nature. doi:10.1038/nature10906

———

9 Comments

Filed under Rekordy a statistika, Teropodní dinosauři

9 Responses to Yutyrannus huali

 1. Niusereset

  Takže co teď s Tyrannosaurem?Pokud jsem význam tohoto objevu pochopil správně, tak až dosud často opakované tvrzení ohledně tyrannosaurů a peří, že "mláďata pravděpodobně mohla mít pokryv prachového peří", bude muset doznat podstatné reformulace…

 2. autor

  To ani ne…proč by mělo?

 3. Niusereset

  No… doposud se předpokládalo že tyrannosauři peří nemají, nebo jej během dospelosti ztrácejí… což byl předpoklad založený převážně na tom, že pernatý pokryv byl prokázán dosud jen u dospělců relativně malých theropodů.Teď byl prokázán pernatý pokryv (byť ne úplný, ale přece) i u dospělce podstatně většího druhu. Nezvyšuje se tím pravděpodobnost, že tyrannosauři měly nějaký pernatý pokryv i v dospělosti a ne pouze jako mláďata?

 4. autor

  K jakýmkoliv úvahám o "opeřenosti" T. rexe nemáme dostatečné (vlastně žádné) podklady, zatím je to jen v rovině spekulací. Osobně si myslím, že rex už byl opeřený maximálně na některých částech těla (pokud vůbec). Byl koneckonců zhruba pětkrát těžší než jutyranus a tím pádem měl i mnohem menší poměr povrchu k objemu těla – tedy zároveň vyzařoval méně tělesného tepla do okolí a inzulaci ve svém teplém prostředí v podstatě nepotřeboval. Ale uvidíme, třeba se už brzy objeví nějaká pěkná tyranosauří mumie s otisky kůže ;o)

 5. Niusereset

  Tak já vim, že jde jen o spekulativní teorie… nicméně peří se u dinosaurů nevyvinulo z dlouhé chvíle… stejně jako nebylo všelijak barevně různorodé protože zrovna někde měla matka příroda trochu barvy navíc… Mnohokrát se spekulovalo o tom u řady jiných opeřených druhů, že mohlo sloužit k mezidruhé komunikaci či při pářících rituálech. Což je, co si budeme povídat, hodně pravděpodobná teorie. Samozřejmě že neočekávám, že by měl T-rex peří od hlavy k patě. Ostatně jestli jsem čet správně ani Yutyrannus není celo-opeřený. Zkrátka se mi jeví (notabene po objevech u Yutyranna) jako pravděpodobnější, že částečné opeřní měl z důvodů komunikace a rituálů, než že by neměl vůbec žádné. Objev Yutyranna téhle spekulaci IMHO navyšuje pravděpodobnost. Doposavadní spekulace o tyrannosauřím peří se povětšinou omezovaly na nějaký ten pokryv mláďat… Proto jsem poznamenal že nyní, s tímto novým objevem, by tato věta mohla doznat úpravy.

 6. Jiří Meixner

  Opeřenost se dnes již odvozuje fylogeneticky, a to minimálně u celurosaurů (ale i šíře). Známe jej z řady jejich linií (dromaeosauridi, troodontidi, oviraptorosauři, terizinosauři aj.), takže je zřejmé, že jej musel mít i nejbližší společný jejich předek, nacházející se na uzlovém bodu celurosaurů. Protože do této skupiny podle většiny autorů (Holtz et al. 1994 a celá řada dalších) patří také tyranosauroidi, je i u nich opeření vysoce pravděpodobné, ledaže by je třeba větší formy ztratily druhotně… J.

 7. Niusereset

  Tak ano… Kůli nedostatku důkazů o opeřenosti Tyrannosaurů (či lépe řečeno pro jejich absenci) se spekuluje, že jej měli možná jenom mláďata, ale že později jej ztráceli. Jsou tak velcí, že nepotřebovali pernatý pokryv pro udržení tepla.Jenže co by dědictví po předcích, kteří pěří a jejich barevnost patrně využívali i ke komunikaci a při pářících rituálech, se mohla část pokryvu pro tuto funkci zachovat. Ostatní i Yutyrannus má pokryv jen částečný…

 8. autor

  Jinak ještě k tomu předchozímu rekordmanovi (z kategorie "největší prokazatelně opeřený neptačí dinosaurus") – _Sinocalliopteryx gigas_ byl sice nejdelší, ale ne největší z hlediska hmotnosti a objemu těla. Tím byl asi čínský terizinosauroid _Beipiaosaurus inexpectus_. Na délku měřil asi 2,2 metru a vážil několik desítek kilogramů (udává se odhad až do 85 kg). Jutyranus byl tedy přinejmenším 16-krát těžší, nejspíš ale ještě víckrát (možná až 40-krát).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *