…a o čem vědcům vyprávěl
Tedy samozřejmě nikoliv on sám, nýbrž dobře zachovaná zkamenělina tohoto ptákům podobného troodontida (zástupce skupiny „srpodrápých“ lovců, blízce příbuzných dromeosauridům) prozradila paleontologům spoustu zajímavých věcí. Opět totiž dokázala, že vznik skutečných ptáků a evoluce letu je podstatně složitější, než si ještě před pár lety mohl kdokoliv představovat. Zajímavostí je také fakt, že při tělesné délce kolem 30 centimetrů je tento opeřený teropod jedním z nejmenších známých neptačích dinosaurů vůbec. Žil zřejmě na přelomu střední a svrchní jury, asi před 160 miliony let a je tak zhruba o deset milionů let starší než proslulý německý prapták archeopteryx. Byl objeven v sedimentech souvrství Tjaodžišan na území provincie Liao-ning (severovýchodní část Číny). Nový dinosaurus byl formálně popsán mezinárodním týmem vědců v periodiku Nature Communications.
Nový dinosaurus ze skupiny deinonychosaurů dostal vědecké jméno Eosinopteryx brevipenna. Měl krátkou předočnicovou část lebky i ocasní část páteře. Představuje další „hřebíček do rakve“ dříve rozšířené hypotézy, že zmiňovaný Archaeopteryx lithographica je tím pravým adeptem na titul přímého předka ptáků. Je ovšem velmi zajímavé, že eosinopteryx sám nelétal. Jeho peří bylo příliš krátké a plocha křídel nedostatečná, nemluvě pak o zvláštním uzpůsobení kostí předních končetin, které let přímo znemožňovaly. Nohy malého opeřence byly přizpůsobeny k chůzi a běhu, peří na ocase a dolní části nohou bylo ostatně kratší, aby v pohybu nohou nepřekáželo. Eosinopteryx byl tedy aktivním chodcem, jemuž peří sloužilo pouze jako signalizační zařízení a izolace tělesného tepla (případně obojí). Na závěr zbývá jen položit si neodbytnou otázku, jaký objev z kategorie ptákům podobných neptačích teropodů asi přijde příště?
Odkazy:
Pascal Godefroit, Helena Demuynck, Gareth Dyke, Dongyu Hu, François Escuillié, Philippe Claeys. Reduced plumage and flight ability of a new Jurassic paravian theropod from China. Nature Communications, 2013; 4: 1394 DOI: 10.1038/ncomms2389
http://www.sciencedaily.com/releases/2013/01/130124091532.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Eosinopteryx