Jak nakreslit dinosaura

…a neudělat mu zuby navíc

I tak nějak by se dala označit nádherná novější kniha Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart, která vyšla v září loňského roku nákladem vydavatelství Titan Books. Jedná se o velkoformátovou knihu zobrazující výtvarné umění deseti v současnosti nejobdivovanějších ilustrátorů, zabývajících se výtvarnou rekonstrukcí pravěkých živočichů (pochopitelně zejména dinosaurů). Abecedně vzato jsou to postupně tyto osobnosti současného „paleoartu“: Mauricio Antón, John Conway, Julius Csotonyi, Douglas Henderson, Todd Marshall, Raúl Martín (spolu s Csotonyim moji osobní „favorité“), Robert Nicholls, Gregory S. Paul (kontroverzní průkopník), Luis Rey (se kterým jsem již měl tu čest krátce spolupracovat) a rovněž legendární John Sibbick. Text utřídil zkušený editor Steve White. Předmluvy se ujal kanadský paleontolog Philip J. Currie, úvodu jeho americký kolega Scott D. Sampson.

 

Přebal knihy Dinosaur Art: The World’s Greatest Paleoart, Titan Books, 2012 (převzato z webu Amazon.com)

 

S každým z autorů je v knize veden podrobný rozhovor, směřovaný k jejich profesionálním začátkům, vztahu k pravěku a dávným tvorstvům, preferovaným výtvarným technikám apod.  Nahlédnout prostřednictvím knihy celou genezi vzniku nového výtvarného díla – paleontologické rekonstrukce – je skutečně velmi zajímavý prožitek. Každý z autorů má samozřejmě svůj osobitý styl i techniku, ale jedno je všechny spojuje – řemeslná poctivost, maximální smysl pro detail a zevrubný soukromý „výzkum“ dostupného fosilního materiálu před započetím vlastní tvorby. Titulní straně knihy vévodí nádherná Martínova digitální malba deinosucha a albertosaura, korespondující svojí takřka monumentální kvalitou s celým obsahem svazku. Tuto publikaci nelze než všem zájemcům vřele doporučit, navíc vyjde i docela levně. Pokud vám tedy nevadí, že kniha je zatím k dostání pouze v anglickém jazyce, s jejím objednáním ze zámoří nemeškejte.

 

Základní údaje:

Počet stran: 188

Vydavatel: Titan Books

Datum vydání: 4. 9. 2012

ISBN-13: 978-0857685841

Rozměry: 28 x 31 x 2 cm (V x Š x H)

Hmotnost: Asi 1,5 kg

 

2 Comments

Filed under Literatura, Paleoart, Pozvánky a tipy, Recenze a hodnocení

2 Responses to Jak nakreslit dinosaura

  1. Ta kniha vypadá moc pěkně. A jména paleontologů Currieho a Sampsona u předmluvy a úvodu mě potěšují. Doufám, že to brzy vyjde třeba i v ČR.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *