Když vás tyranosaurus kousne do tváře

…a vy to navíc přežijete

Pokud vám zní taková představa neuvěřitelně, pak vězte, že se taková událost skutečně stala a paleontologie už to dnes může prokázat. Ve fosilním záznamu se přímé doklady predace příliš často nezachovávají a v případě neptačích dinosaurů jich dnes máme k dispozici vlastně jen několik. Jedná se zejména o slavný „duel v dunách“ mezi mongolským teropodem velociraptorem a rohatým dinosaurem protoceratopsem nebo o ještě mnohem většího severoamerického kachnozobého dinosaura edmontosaura se zahojeným zraněním ocasních obratlů. To způsobil svrchnokřídovému býložravci nejspíš sám mocný teropod Tyrannosaurus rex. Jak se zdá, edmontosaurus žil po tomto krajně nebezpečném setkání dostatečně dlouho na to, aby se zranění začalo hojit. Je v podstatě neuvěřitelným štěstím, že se právě tento jedinec zachoval v podobě zkameněliny až do současnosti a mohl tak podat svědectví o tomto zuřivém dávnověkém útoku. A světe div se, nyní máme k dispozici další takovou zkamenělinu. A opět se jedná o stejné protagonisty, tedy zástupce druhů Edmontosaurus annectens a Tyrannosaurus rex.

———

Dobře viditelné zhojené narušení kůže edmontosaura, pravděpodobně přímý důsledek nezdařeného útoku velkého teropoda. Kredit: Cretaceous Research

———

Nový fosilní materiál pochází z bohatých sedimentů souvrství Hell Creek na území Jižní Dakoty. Kachnozobý dinosaurus zde žil v období nejsvrchnější křídy (stupeň maastricht), asi před 67-66 miliony let. Jak ukazuje nová studie v periodiku Cretaceous Research (v doslovném překladu „křídový výzkum“), tyranosauři tyto býložravce nejspíš pravidelně napadali a zahrnovali je do širokého spektra svého jídelníčku. Dalším zajímavým zjištěním byl fakt, že kůže kachnozobých dinosaurů se hojila podobně jako u některých dnešních plazů. O událostech, které se odehrály před více než 66 000 milénii nás informuje objev otisku kůže z hlavy edmontosaura, který kromě klasických polygonálních „šupin“ obvyklé textury zahrnuje také oválnou, asi 3,3 cm dlouhou strukturu, jež tento obrazec narušuje. Jedná se o zhojenou povrchovou ránu, kterou kachnozobému dinosaurovi přímo nad pravým okem kdysi dávno způsobil velký dravec. Vzhledem k místu a geologickému stáří přichází v úvahu zřejmě jediný kandidát, již zmíněný obří teropod „T. rex“. Verzi o útoku dravce podporuje i zkamenělina lebky dinosaura (zřejmě „majitele“ otisku kůže), která nese jasné stopy po kousnutí tyranosaura. Vzhledem k tomu, že lov byl zjevně neúspěšný, přichází v úvahu různé scénáře dávných událostí: lovec mohl být sám zdravotně indisponovaný, při útoku například upadl, nebo se taky mohlo jednat o mladého a nezkušeného jedince. Nová unikátní zkamenělina je každopádně dalším krásným dokladem unikátních potravních vazeb ve svrchnokřídových ekosystémech.

———

Odkazy:

http://blogs.discovermagazine.com/crux/2013/02/20/dinosaurs-flesh-wound-preserved-in-fossil-record/

http://blogs.egu.eu/palaeoblog/2013/02/18/its-just-a-flesh-wound/

http://news.nationalgeographic.com/news/2013/13/130228-duckbill-tyrannosaurus-dinosaur-wound-scar-science/

http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0195667113000116

 ———

2 Comments

Filed under Ptakopánví dinosauři, Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

2 Responses to Když vás tyranosaurus kousne do tváře

  1. Pyroraptor

    Nó, tak to je velmi zajímavé…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *