Známe barvu archeopteryxe

….aneb Jak pestré měl německý „prapták“ peří

Barva dinosauřího opeření byla poprvé odhalena již v roce 2010, kdy se povedlo sofistikovanými metodami „dešifrovat“ typ pigmentace opeření malého eumaniraptora anchiornise a (jiným týmem) jeho čínského krajana sinosauropteryxe. Dnes již známe pravděpodobné zbarvení hned několika dinosaurů a pravěkých ptáků, nedávno se k nim přiřadil i historicky nejslavnější z nich, bavorský „urvogel“ Archaeopteryx lithographica. Nová studie naznačuje, že tento drobný opeřenec velikosti holuba mohl mít světle zbarvená křídla s tmavými okraji (špičkami obrysových per). Asi 150 milionů let starý dinosaurus mohl být například černošedý, případně snad i černobílý. Pozůstatky původních pigmentů byly zkoumány novými nákladnými technologiemi, konkrétně tzv. synchrotronem. S tímto sofistikovaným zařízením již dlouhá léta pracuje také paleontolog Phil Manning z Manchesteru, známý z dokumentů Jurassic CSI (česky „Kriminálka Jurský park“).

———

Přibližná podoba zbarvení peří u slavného praptáka archeopteryxe. Zřejmě měl na sobě světlé opeření s tmavými konečky. Kdyby tohle věděl Zdeněk Burian! Kredit: Courtesy University of Manchester

———

Archeopteryx je jednou z nejslavnějších fosílií historie. Když byl v roce 1861 vědecky popsán, stal se hlavní podporou Darwinovy evoluční teorie, protože byl pokládán za nejlepší doklad přechodného evolučního článku mezi plazy a ptáky. Dnes známe již 11 exemplářů tohoto svrchnojurského „ptačího“ dinosaura. Dlouho se předpokládalo, že barvu opeření u takto dávných tvorů nikdy znát nebudeme. Nejnovější metody výzkumu, poprvé vyzkoušené v roce 2008 na křídovém peří z Brazílie a později na čínských fosíliích opeřených dinosaurů, však staví zažité představy na hlavu. Výzkum pigmentových buněk melanozomů prokázal, že prapták ze Solnhofenu mohl vypadat podobně jako například dnešní krkavcovitý pták straka obecná (co se celkového zbarvení týče). Nyní se vědci začnou zaměřovat i na delikátnější paleoekologické otázky – například jaký význam nebo výhodu mělo toto zbarvení, o jaký druh adaptace šlo, zda nějak souviselo s pohlavním výběrem apod. Díky tomuto fantastickému pokroku se otevírá doslova nová brána výzkumu druhohorních dinosaurů.

———

Odkazy:

http://www.livescience.com/37351-dino-bird-had-patterned-feathers.html

http://www.natural-europe.eu/en/news-and-events/news/relevant-news/294-archaeopteryx-winged-dinosaur-sported-black-feathers

http://www.sciencecodex.com/research_paints_new_picture_of_dinobird_feathers-113900

http://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2013/ja/c3ja50077b

———

1 Comment

Filed under Dinosauři ze sousedních zemí, Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

One Response to Známe barvu archeopteryxe

  1. Ani nevěřím svým očím, před chvílí vím o Sinosauropteryxovi, Anchiornisovi a Microraptorovi a rázem k nim do sudého počtu přibyde pravěké křídlo. Úžasné! Je neuvěřitelné sledovat, jak věda postupuje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *