Ten úplně poslední dinosaurus

…alespoň podle abecedy

Nedávno jsem na stránkách blogu psal o rodovém jméně, které se už více než jedno a čtvrt století drží na první příčce všech kompletních abecedních seznamů dinosauřích jmen (Aachenosaurus). Ačkoliv se o dinosaura vlastně vůbec nejednalo, generické jméno začínající dvěma „a“ si nejspíš toto postavení v seznamech neptačích dinosaurů udrží ještě hodně dlouho. Hned za ním (a jako první z platných rodů) je nicméně od roku 2010 jihoafrický sauropodomorf Aardonyx celestae. Proč se ale nepodívat také na opačný konec abecedy a nepřiblížit si pro změnu toho „posledního“ dinosaura, který aktuálně výčet uzavírá? Ke konci září 2013 je tímto neoficiálním titulem stále poctěn starobylý teropod Zupaysaurus rougieri, žijící v období přelomu triasu a jury na území současné Argentiny. Před ním byl oním „šťastným“ primitivní severoamerický rohatý dinosaurus Zuniceratops christopheri, vědecky popsaný roku 1998 (dnes by se mezi oba zmíněné vklínil ještě čínský célurosaur Zuolong salleei, popsaný roku 2010). Ale už zpět k zupajsaurovi. Co tedy můžeme o tomto dávném dravci, popsaném v roce 2003, říci zajímavého?

 

File:Zupaysaurus.jpg

Odpočívající zupajsaurus, abecedně poslední neptačí dinosaurus v současném seznamu. Šlo zřejmě o úspěšného predátora, který lovil středně velké dinosaury i jiné živočichy na území dnešní Argentiny v období svrchního triasu. Kredit: FunkMonk, Wikimedia Commons

 

Zupaysaurus byl pojmenován prostřednictvím místního nářečí Kečuánštiny, ve které slovo zupay znamená „ďábel“. Rodové jméno znamená tedy v doslovném překladu „ďábelský ještěr“, což by mohlo být u tohoto teropoda vcelku odpovídající. Druhové jméno rougieri je poctou vědci Guillermovi Rougierovi, který vedl expedici, jež objevila holotyp tohoto dinosaura (PULR-076). Získána byla téměř kompletní lebka, část pravého lopatkového pletence, kosti pravé nohy a dvanáct obratlů z oblasti krku, hřbetu a kyčlí. Další menší jedinec, objevený na stejné lokalitě, může a nemusí patřit ke stejnému druhu. Co se týče velikosti, tento teropod byl menším až středně velkým dravcem. Dosahoval délky asi 4 – 5,5 metru a hmotnosti maximálně kolem 200 kilogramů. Lebka měřila na délku 45 centimetrů. Vzhledem ke geologickému stáří nálezu (souvrství Los Colorados; stupně rét – hettang, asi před 208 až 196 miliony let) byl tedy zupajsaurus poměrně výrazným predátorem. Na hlavě měl možná podobně jako jeho příbuzní Dilophosaurus a Megapnosaurus dva paralelně ubíhající lebeční hřebínky. Nejbližšími příbuznými zupajsaura byli také další primitivní neoteropodi, například evropský Liliensternus nebo obří Cryolophosaurus z Antarktidy. Zajímavé je, že právě Zupaysaurus byl původně považován za nejstaršího zástupce vysoce úspěšné skupiny Tetanurae. Dnes je řazen jako sesterský taxon spíše do příbuzenstva kladu zahrnujícího dilofosaury, ceratosaury a tetanury. Každopádně však šlo o pohyblivého aktivního predátora, který nejspíš dokázal zabít i poměrně velkou kořist (zejména pokud lovil ve smečkách).

 

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Zupaysaurus

http://archosaur.us/theropoddatabase/Coelophysoidea.htm#Zupaysaurusrougieri

http://dinosaurs.about.com/od/carnivorousdinosaurs/p/zupaysaurus.htm

http://www.prehistoric-wildlife.com/species/z/zupaysaurus.html

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_dinosaurs

 

1 Comment

Filed under Rekordy a statistika, Teropodní dinosauři

One Response to Ten úplně poslední dinosaurus

  1. Je to krásný dinosaurus, masožravce mám moc rád…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *