Noví teropodi od Pekelného potoka

…aneb T. rex měl společnost

Když byla v roce 2010 vydána moje kniha Dinosauři od Pekelného potoka, ze souvrství Hell Creek (o němž právě pojednává) byl jediným známým velkým teropodem proslulý Tyrannosaurus rex. Vědělo se také, že se zde vyskytovalo zřejmě hned několik rodů dromeosauridů (menších „srpodrápých“ teropodů), většinou však byli známí jen podle zubů a nikoliv kompletnějších koster. Nyní se situace změnila v obou případech díky novým objevům v Montaně a Jižní Dakotě. Začněme tedy oním velkým teropodem. Je jím dosud neznámý obří oviraptorosaur (zřejmě druhotně všežravý opeřený teropod, příbuzný mongolskému oviraptorovi), jehož obří otisky stop objevil paleontolog Mike Triebold v okrese Harding (Jižní Dakota) již roku 1997. Ichnofosílie měly podobu konkrecí a tvoří celou unikátní sérii otisků stop. Největší dosahují délky až 60 centimetrů, což znamená, že šlo o mnohem větší jedince, než o jakých máme zatím ze Severní Ameriky kosterní záznamy. Pro srovnání uveďme, že největší tyranosauří stopy měří na délku asi 70-90 centimetrů. Z velikosti a vzdálenosti stop se dá vyčíst, jak rychle se neznámý obří  oviraptorosaur pohyboval, jakým způsobem kráčel, jakým podkladem se procházel a mnoho dalších zajímavostí o jeho paleoekologii. V tomto směru jsou zkamenělé otisky stop podstatně zajímavějším materiálem než samotné kosti. Kosterní fosílie mohou ležet na nepřirozeném místě, kam například jejich mrtvého majitele odnesl proud řeky. Naproti tomu zkamenělé stopy jsou skutečnou fotografickou momentkou z pravěku, úsek pouhých několika vteřin zachovaný v čase a odkrytý po desítkách milionů let. Jak ukázal další nedávný objev, velké zkameněliny cenagnatidních oviraptorosaurů již byly v souvrství Hell Creek odkryty také. Stejně jako v případě stop však teprve čekají na své vědecké publikování. Již teď ale můžeme konstatovat, že tyranosaurus nebyl jediným větším teropodem v rámci sedimentů souvrství Hell Creek. Ve stejném prostředí se pohybovali také mohutní, možná až osm metrů dlouzí oviraptorosauři, soupeřící s čínským gigantoraptorem (G. erlianensis) o titul největšího zástupce celé skupiny.

———

Acheroraptor žil ve stínu obřího tyranosaura, kterému rozhodně potravně nekonkuroval. Možná se ale občas přiživil na jeho úlovcích. Zde dva zástupci tohoto rodu hodují na uloveném triceratopsovi. Moc času k sycení už jim ale nezbývá… Kredit: Julius Csotonyi

———

Dalším novým přírůstkem do rodiny teropodů tohoto souvrství je Acheroraptor temertyorum, na jehož vědeckém popisu se podílel i proslulý kanadský paleontolog Philip J. Currie. Z čelistních kostí a zubů, objevených v Montaně, odhadli vědci délku tohoto dromeosaurida přibližně na tři metry a jeho hmotnost asi na 40 kilogramů. Byl menším dvounohým dravcem, lovícím dinosaury i jiné obratlovce zhruba do velikosti ovce. Vzhledem k tomu, že vážil asi 150krát méně než tyranosaurus, rozhodně nebyl jeho přímým potravním konkurentem. Žil ve stejné době, tedy před 67 až 66 miliony let, na samotném konci éry dinosaurů. Je tak zřejmě vůbec nejmladším dosud popsaným zástupcem své čeledi, zhruba o 5 milionů let mladším, než známější asijský Velociraptor mongoliensis. Tomu odpovídá pozice fosílií, ležících nedaleko známé hranice K-T. Fosílie objevili komerční sběratelé v srpnu roku 2009, později je zakoupilo kanadské Royal Ontario Museum. Acheroraptor nám poskytuje lepší a kompletnější obraz o podobě dávných svrchnokřídových ekosystémů, ve kterých byl nesporným vládcem mocný Tyrannosaurus rex. Jak ale ukazují nové objevy, nebyl rozhodně jediným postrachem svého okolí, i když stále zůstává tím nejděsivějším, s čímž by se pomyslný lidský cestovatel časem mohl setkat…

Hezké prožití vánočních svátků přeje všem občasným i pravidelným čtenářům blogu…jeho autor 🙂

———

Odkazy:

http://rmdrc.blogspot.cz/2013/12/giant-oviraptor-tracks-from-hell-creek.html

http://news.ualberta.ca/newsarticles/2013/december/newly-discovered-raptor-lived-alongside-t-rex

http://phenomena.nationalgeographic.com/2013/11/27/pearl-the-mystery-dinosaur/

http://en.wikipedia.org/wiki/Acheroraptor

———

Leave a Comment

Filed under Teropodní dinosauři

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *