Největší dinosauří záhady

…aneb Nová kniha je tu!

Už to začíná být jistým evergreenem, ale rok se nám s rokem sešel a Vladimír Socha opět vydává knihu o dinosaurech 🙂 Můj v pořadí 17. titul vychází oficiálně právě v těchto dnech pod křídly nakladatelství Universum (Knižní Klub) a jak již jeho název napovídá, pouští se do odkrývání záhad a tajemství, která stále halí fascinující a časově nesmírně vzdálený svět druhohorních dinosaurů. Název knihy Největší dinosauří záhady je přitom malou poctou právě před rokem zesnulému panu Jaroslavu Marešovi a jeho skvělé knize Záhada dinosaurů z roku 1993, která mne v dětském věku do značné míry ovlivnila a nadále formovala můj zájem o populární druhohorní plazy. Více o knize se dočtete níže v mírně upravené podobě propagačního textu, který je přiložen také v oficiální tiskové zprávě. Závěrem tedy už jen popřeji hezké počtení všem zájemcům o novou knihu!

———

———

Získali jsme již dinosauří DNA? Jak byli dinosauři chytří? Čím se skutečně živili a jaké je trápily nemoci? A vymřeli vůbec…?

Může se zdát, že díky mnoha filmům, knihám nebo počítačovým hrám už o dinosaurech víme téměř všechno, opak je však pravdou. Tato podivuhodná zvířata dávnověku stále obestírá velké množství nevyřešených záhad, které se vzpírají našim usilovným snahám o vysvětlení.

Na některé z hádanek hledá odpověď už desátá generace paleontologů, jiné jsou dosud čerstvé. Tato kniha vám představí největší a nejpoutavější záhady světa druhohorních dinosaurů i tajemství skrytá v dějinách jejich vědeckého výzkumu.

„Ještěr“ se žraločími zuby, kolos s obříma rukama, druhohorní sprinteři či loudaví giganti – navštivte fascinující svět, v němž nic není nemožné!

———

Ukázky z knihy:

Trpaslíci ve světě obrů

Dinosauři nebyli jenom obři, ale většina dinosauřích druhů byla vlastně poměrně drobná, tedy například menší než dospělý člověk. Takový čínský opeřený druh Microraptor zhaoianus podle zjištění vědců nevážil v dospělosti víc než 434 gramů a byl tedy těžký asi jako dnešní vrána. Typický dinosaurus pak nebyl větší než dnešní kůň nebo kráva. A existují i objevy zlomkovitých fosilií drobných dinosaurů, kteří by nebyli o moc větší než dnešní vrabec domácí! Tito trpaslíci ve světě obrů nás ale nyní zajímat nebudou. Svoji pozornost naopak upřeme ke skutečným gigantům – majestátním sauropodům.

 

Obojživelný dinosaurus

Spinosauři byli podivní draví dinosauři chodící převážně po čtyřech, živiící se přednostně rybami a trávící velkou část svého života ve vodě. Při délce přes 15 metrů byli patrně nejdelšími známými teropody, i když nemuseli být nutně nejtěžší. Již v roce 2014, kdy byla zveřejněna studie nové, do značné míry kompletní kostry mladého jedince spinosaura, bylo zřejmé, že nešlo o běžného dravého dinosaura. Stavba kostí, proporce předních a zadních končetin i profil lebky dokládají, že spinosauři trávili velkou část života ve vodě, kde lovili ryby a další vodní obratlovce jako hlavní zdroj obživy. V roce 2020 byla publikována odborná práce o anatomické stavbě ocasu tohoto dravce. Ukázalo se, že byl vysoký a jeho ocas měl podobný profil jako u krokodýlů a mloků. Byl zkrátka výkonným pohonným orgánem, který plavajícího teropoda poháněl vodou prostřednictvím laterálního vlnění. Spinosaurus je tedy prvním známým velkým dinosaurem, o kterém můžeme říci, že byl částečně obojživelný.

 

Živý hydraulický lis

Tyranosauři disponovali jedním z nejsilnějších čelistních stisků v historii života na Zemi. Jejich až 1,5 metru dlouhá masívní lebka byla schopná vyvinout sílu kolem 35 000 newtonů, podle odvážnějších odhadů však dokonce více než dvojnásobku této hodnoty. Doslova by tak bez problémů překousl dospělou osobu na dva kusy a dokázal by rozdrtit i osobní automobil. Čelisti druhu T. rex byly tedy hlavní zbraní tohoto obřího dravce. Nahrazovaly také funkci předních končetin, které byly u tohoto druhu charakteristicky krátké a zakrnělé. Při délce kolem jednoho metru nebyly o moc delší než paže dospělého muže, byly však určitě mnohem silnější – podle odhadů dokázala každá z nich uzvednout těleso o hmotnosti kolem 200 kg. Tyranosauři biceps (dvojhlavý sval pažní) byl údajně zhruba 3,5krát silnější než mužský.

———

Odkazy:

https://www.knizniklub.cz/knihy/544224-nejvetsi-dinosauri-zahady.html

https://www.databazeknih.cz/knihy/nejvetsi-dinosauri-zahady-494121

https://www.cbdb.cz/kniha-459228-nejvetsi-dinosauri-zahady

———

2 Comments

Filed under Literatura, Něco o autorovi, Pozvánky a tipy, Ze života

2 Responses to Největší dinosauří záhady

  1. Richard

    Skvelé čítanie, zatiaľ moja najobľúbenejšia kniha od Vás, samozrejme všetky sú super 🙂 Ďakujem že aj „u nás“ sa dá zohnať nejaká kvalitná publikácia o paleontológii.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *