Další významná paleontologická výročí

…jsou právě dnes

Dnes uplynulo rovných 32 let od úmrtí jednoho z největších vertebrátních paleontologů historie, Američana Alfreda Sherwooda Romera (nar. 28. 12. 1894). Romer byl mnohostranným vědcem, jehož zájem pokrýval celou vertebrátní paleontologii, ale i obecnou zoologii, evoluční biologii, osteologii a taxonomii. Do roku 1961 působil jako ředitel Muzea srovnávací zoologie v Harvardu a publikoval obrovské množství prací o paleontologii tetrapodních živočichů, přechodu obratlovců na souš (studie druhu *Acanthostega gunnari*), obraně monofyletického pojetí skupiny Dinosauria i četné studie o obecné paleontologii obratlovců. Tribut tomuto gigantovi přírodních věd složil v roce 1986 další významný paleontolog Robert T. Bakker (známý jako postulátor teorie teplokrevnosti dinosaurů).

Dnes také uplynulo přesně 113 let od narození významného britského genetika a evolučního biologa Johna Burdona Sandersona Haldanea (většinou jen J. B. S. Haldane, zemřel 1. 12. 1964). Kuriózní osud, který přivedl za první světové války Haldanea do zákopů jako dělostřeleckého důstojníka, z něj později ve 20. a 30. letech učinil významného evolučního biologa. Jeho stěžejní dílo  The causes of evolution (1932) znamenalo předěl v chápání dynamiky přírodního výběru, tak jak ho chápal Darwin (tzv. moderní evoluční syntéza za aplikace matematických principů Mendelovy dědičnosti). Haldane byl také významným popularizátorem vědy a experimentátorem.

 

Advertisements

1 komentář

Filed under Dějiny paleontologie, Výročí a ohlédnutí

One response to “Další významná paleontologická výročí

  1. autor

    Bohužel jsem nestihl dopsat další podobné výročí pro hned následující den: přesně před 70 lety (6. 11.) zemřel Henry Fairfield Osborn (nar. 1857), významný paleontolog přelomu 19. a 20. století, žák E. D. Copea.

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s