Stovka za 9,76!

Světový rekord na nejprestižnější sprinterské trati světa se možná opět přestěhuje do USA…

V malém ropném království Kataru a jeho hlavním městě Doha dnes slaví velkou noc královna sportu – atletika. Nejlepší sprinter a nejrychlejší člověk současnosti, Američan Justin Gatlin ubral další setinu sekundy ze světového rekordu v běhu na 100 metrů – prolétl ji za famózních 9,76 sekundy (10,24 m/s – 36,88 km/h) a vrátil svěťák z rukou jamajského sprintera Powella zpátky do USA. Tento rekord se tak změnil znovu během necelých 11 měsíců, přitom v průměru trvá kolem tří let, než se objeví nový rekordman. Bývalý rekord (9,77) vytvořil dne 14. 6. 2005 Asafa Powell v Athénách. O tomto rekordu jsem rovněž na blogu referoval.

Gatlin má obrovskou formu, což předvedl skvělým časem již v semifinále, které běžel za 9,85 s. Magická bariéra 10 sekund, pod kterou se dosud dostalo jen asi 270 vesměs černých sprinterů západoevropského původu, je tak opět „podběhnuta“ o něco více – konkrétně o 24 setin sekundy (odpovídá vzdálenosti asi 2,5 metru v cíli). Hranice lidských možností byla tedy opět o kousek posunuta. Přitom letošní venkovní atletická sezóna ještě ani pořádně nezačala. Máme se nejspíš na co těšit…

———

http://www.sport.cz/atletika/85209-gatlin-zlepsil-o-setinu-sekundy-svetovy-rekord-na-stovce.html 

———

Aktualizace: Zmíněný světový rekord byl později anulován kvůli prokázanému užití zakázaných podpůrných prostředků Justinem Gatlinem.

———

6 Comments

Filed under Atletika a sport, Rekordy a statistika

6 Responses to Stovka za 9,76!

 1. autor

  DoplněníOrganizátoři změřili všem finalistům mezičas na 60 metrů (SR na halové šedesátce drží časem 6.39 s. Maurice Greene z USA). Oba přední sprinteři, novopečený světový rekordman Justin Gatlin i druhý v cíli, Nigerijec Olusoji Fasuba, běželi rychleji než v hale Greene. Fasuba úplně nejrychleji – 6.35 s, Gatlin 6.38 s. Koncovku už ale logicky zvládl podstatně lépe Gatlin (letmých 40 metrů za 3.38 s. oproti Fasubovi za 3.49 s.). Těchto letmých 40 m. tedy zvládl Gatlin průměrnou rychlostí 11.83 m/s, což je 42.60 km/h). Fasuba byl pomalejší v průměru o 0.37 metrů na každou sekundu, v prům. rychlosti 41.26 km/h). Celková průměrná rychlost Gatlina byla 36.88 km/h, Fasuby 36.58 km/h.

 2. autor

  Rekord pouze vyrovnán!Po dodatečném zveřejnění přesného času Gatlina (v tisícinách sekundy – 9.766 s.) došlo k rozčarování. Podle pravidel IAAF se totiž takový čas již zaokrouhluje nahoru, v tomto případě na 9.77 s. To znamená pouze vyrovnání SR Asafy Powella z loňského roku. Máme tedy dva světové rekordmany, což se v éře elektronického měření času (od r. 1968) ještě nestalo….

 3. Daniel Madzia

  Škoda… na druhou stranu je to dobrá inspirace pro oba borce. Nepoběží teď někdy oba spolu?

 4. autor

  GatesheadPoprvé letos na anglické půdě na mýtinku v Gatesheadu 11. června…škoda, že tam není moc rychlá dráha.

 5. autor

  Zapomněl jsem krátce po publikaci příspěvku dodat, že tento rekord byl vzhledem ke Gatlinovu dopingu anulován 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *