Dinosaurus mezi tučňáky

Objev prvního dinosaura z Antarktidy dostal po 20 letech vědecké jméno….

Antarctopelta oliveroi je nové jméno, které přidělili známí argentinští paleontologové Leonardo Salgado a Zulma Gaspariniová ankylosauridnímu dinosaurovi, objevenému již v lednu 1986 na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Poměrně malý dinosaurus, dlouhý jen asi 4 metry, žil před 74-78 miliony let a patřil mezi primitivní, méně pokročilé zástupce „pancéřnatých“ dinosaurů. Před dvaceti lety objev vyvolal senzaci, protože byl prvním nálezem dinosaura na tomto kontinentu. V roce 1993 potom ještě přibyl populární teropod Cryolophosauurus ellioti, který je však podstatně starší (spodní Jura, asi před 190 miliony let). Teropod dostal vědecké jméno pouhý rok po objevu, ankylosaurid musel čekat celých 20 let (po předchozích desítkách milionů let už mu to ale asi nevadilo). Každopádně lze konstatovat, že dinosaury nyní známe ze všech kontinentů kromě Arktidy (kde se však žádný seriózní vědecký výzkum zatím neprováděl). Navíc v roce 1999 byly objeveny pozůstatky hadrosaurida na Špicberkách za Severním polárním kruhem. O globálním rozšíření druhohorních dinosaurů a jejich výskytu i v chaldnějším podnebí tedy nelze pochybovat.

———

Odkazy:

http://en.wikipedia.org/wiki/Antarctopelta 

———

6 Comments

Filed under O dinosaurech obecně, Rekordy a statistika

6 Responses to Dinosaurus mezi tučňáky

 1. Daniel Madzia

  „Antarctopelta oliveroi je nové jméno, které přidělili známí argentinští paleontologové Leonardo Salgado a Zulma Gaspariniová ankylosauridnímu dinosaurovi, objevenému již v lednu 1986 na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě.“No, Antarctopelta oliveroi není zas tak nové jméno. Salgado z Gaspariniovou ji pojmenovali už téměř před měsícem.“žil před 74-78 miliony let a patřil mezi primitivní, méně pokročilé zástupce „pancéřnatých“ dinosaurů.“Stratigrafické tabulka (viz. campan) na: http://wildprehistory.org/chronologie.htm nebo nová měření (která budou zanedlouho i na WP) jsou k dispozici na http://stratigraphy.org/cheu.pdfDaší info: http://www.dinodata.net/Dd/Namelist/TABA/A260.htmJinak těším se na ten článek ohledně Tvého pátrání za 1. českým pterosaurem;o) Měj se, Daniel.

 2. autor

  ad hocDMLeři to poměrně vzrušeně diskutovali až teď 🙂 Já jsem hlavně rád, že jsem dneska udělal mikračku 🙂

 3. Daniel Madzia

  Vysokoškolskej slang moc neovládám, i když předpokládám, že šlo o nějaké zkoušky. V tom případě gratuluju!

 4. autor

  🙂Jo, díkes….ale geňárna mě teprve čeká 🙁

 5. Daniel Madzia

  Hlavně, že už máš za sebou mikračku (i když nevím, co to je). Geňárnu zmákneš jako nic (i když taky nevím, co to je). Hodně štěstí:o)

 6. autor

  Tak teda díky….ale zítra mám ještě k tomu ekárnu :-/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *