Fantastická mumie prodělá další výzkum!

Nejlépe a nejkompletněji zachovaná fosílie dinosaura zvaná Leonardo, bude v příštích týdnech podrobena speciálním výzkumům, které by mohly odhalit tajemství dinosauří anatomie, morfologie i fyziologie….

„Leonardo“ je 77 milionů let stará zkamenělina hadrosauridního dinosaura rodu Brachylophosaurus. Jde o nejlépe zachovanou fosílii dinosaura v celé 184-leté historii dinosauřích objevů. Leonardo je z 90% pokryt mineralizovanými měkkými tkáněmi a dobře lze sledovat některé svalové snopce a samozřejmě otisky kůže. Vědci doufají, že pod moderními ct-skeny bude možné prosvítit kamenný blok (vážící 6,5 tuny) tak dokonale, aby odhalili i případné orgánové obrysy uvnitř. To by poprvé v historii napovědělo vědcům, jak asi fungoval dinosauří organismus, jaká byla vzájemná pozice orgánů apod.

http://www.montanadinosaurdigs.com/brachleo.htm

Leonardo byl objeven před šesti lety, 27. července roku 2000 v Montaně, USA. O rok později byl vzácný nález vyproštěn z horniny a převezen do Judith river dinosaur field station (formace Judith river patří k nejlepším nalezištím dinosaurů z období kolem -75 Ma na světě). Podobné „mumie“ byly objeveny už dříve, počátkem minulého století v Kanadě Charlesem Sternbergem a patřily rovněž kachnozobým dinosaurům, nebyly však tak dokonale zachovalé:

http://www.lindahall.org/events_exhib/exhibit/exhibits/dino/ste1917.htm

Výsledky nového, možná převratného výzkumu, o kterém se zatím příliš nemluví (sám jsem na tuto informaci narazil víceméně náhodou), budou autory představeny během října tohoto roku. Ještě jednou si prohlédněte zachování této fosílie a pak si zkuste vybavit dobu 77 milionů let. Kdyby lidský život, trvající řekněme 70 let, byl smrštěn do jediného dne – pak od doby, kdy tento tvor chodil po Zemi, by to bylo stále ještě 3013 let…není paleontologie fascinující?

Advertisements

Napsat komentář

Filed under Ptakopánví dinosauři, Spekulativní paleontologie

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s