T. rex měl nejlepší zrak ze všech obratlovců?

…nebo je to všechno jinak?

Scéna z Jurského parku, kdy paleontolog Alan Grant tvrdí, že Tyrannosaurus nevidí, co se nehýbe, je zřejmě nesmyslná. Tyranosaurus totiž zjevně viděl mnohem lépe než člověk! Velikost mozkových laloků teropoda pro čich a zrak dlouho napovídala, že toto kolosální zvíře mělo bystré smysly. Teprve nyní však provedl paleontolog Kent Stevens podrobnější analýzu, zaměřenou na stereoskopii (binokularitu) lebky tyranosaura a několika dalších dinosaurů pro srovnání.

Tyrannosaurus dopadl výborně, šířka jeho zorného pole totiž činí celých 55°, což je víc než například u jestřába. Podle srovnání s dnešními příbuznými (krokodýli a ptačí dravci) mohl mít obří teropod úžasné zrakové schopnosti, například mohl vidět až 13-krát ostřeji než člověk! Kromě toho viděl dobře až do vzdálenosti 6 kilometrů (maximum u člověka je kolem 1,6 km). Tyto závěry samozřejmě značně nahrávají v dlouhodobém sporu představě „T. rexe“ jako aktivního predátora, nikoliv mrchožrouta.

Odkaz: http://www.sciencenews.org/articles/20060701/fob2.asp

———

11 Comments

Filed under Spekulativní paleontologie, Teropodní dinosauři

11 Responses to T. rex měl nejlepší zrak ze všech obratlovců?

 1. Daniel Madzia

  ad. T.rex – tak vida! Řek bych, že tohle Hornerovi a jeho teorii „T-Rexe mrchožrouta“ celkem srazí hřebínek.ad. Wikipedie – celkem by mě zajímalo, které články jsou Tvoje:o)

 2. autor

  No jo, ale znáš Jacka Hornera…tomu jeho vizi rexe jako saprofága nikdo nevymluví 🙂 Wikina čeká na další přispěvatele, zapoj se taky….moje články jsou samozřejmě jen ty nejseriöznější :-)) P.S. Mrkni na Amphicoelias, je tam i nákres toho obratle…

 3. Daniel Madzia

  OK, něco sesmolím a přidám na Wikipedii:o). Pokud jde o amficelia – líp to zřejmě napsat nešlo. Jen bych tam smazal tu tečku za „60 m.“ a dodal, že byl objeven v Morrisonově formaci, v americkém Coloradu. Taky se předpokládá, že by mohl být příbuzný diplodoka, takže je (i když jako nomen dubium) řazen do podčeledi Diplodocinae.

 4. Daniel Madzia

  Nový článek na Wikipedii – http://cs.wikipedia.org/wiki/Allosaurus

 5. autor

  No jasně, budu ještě houfně vylepšovat, zatím to jsou jenom takové „lone voices in the wilderness“ 🙂 To s tím mongolským podfukem mě taky naštvalo, ale co naděláš. Ulánbátar už si to holt od letoška musí hlídat :-/ Jinak na wikině publikuju taky atletiku a kulturní dějiny, militárie a současnou faunu 🙂 Allosaurus pěknej, jinak alternativní překlad by taky byl „cizí ještěr“, ale to asi víš…

 6. Daniel Madzia

  Jo, jo… ale já jsem zvolil zavedenější překlad. Taky jsem přemýšlel nad tím, jestli česky napsat „allosaurus“ nebo „alosaurus“. Možná by byla vhodnější druhá verze. Jinak neodpustil jsem si „alosaurovité“ jako česky překlad čeledi.

 7. autor

  Njn, just nitpicking 🙂 Každopádně „alochtonní“ je v ekologické mluvě „cizí, nepůvodní“ (myšleno druh). Ale to jiný sedí asi líp, zní to logičtěji. Jinak fajn záležitost.

 8. Daniel Madzia

  Trochu jsem to upravil…

 9. Daniel Madzia

  Páni… teď jsem si toho teprve všiml. Měl jsem tam celou dobu „podřád Carnosauria“:o/

 10. nic

  To jo nas horner.kdyz jsem se koukal na ten film tak tam bylo zmijenu ze t rex ma spatny zrak a hlavne velky cichovi centrum nebo jak.a to je t rex predator dejte mi dukazi tady jsou super zrak velky skus atd t rex je predator .a s tema chci dokazi tak rovnou jsou snad vsichni velky dravci mrchozrouti

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *