První suchozemští živočichové viděli barevně

…už před 400 miliony let

Podle nového výzkumu australských vědců viděli první obratlovčí obyvatelé souše již barevně. Profesor Shaun Collin a jeho kolegové z University of Queensland oznámili tento objev v odborném časopisu BMC Evolutionary Biology. Vědci studovali sítnici australské plicnaté ryby druhu Neoceratodus forsteri, která je považována za "žijící fosílii" a podobá se fyziologicky prvním rybám, které v devonu lezly pomocí zpevněných násadců ploutví po souši (ryby lalokoploutvé). Výzkum odhalil u tohoto druhu přítomnost genu zodpovědného za tvorbu opsinu, zrakového pigmentu ve fotoreceptorických buňkách sítnice. Biologové také objevili všech pět fotoreceptorických genů, přítomných v různých kombinacích u vyšších obratlovců. Tato schopnost představovala pro prvotní terestrické obratlovce výraznou výhodu, především ve schopnosti rozeznat jakost a kvalitu potravy, potažmo nebezpečné objekty a látky v jejich environmentu.

http://www.abc.net.au/science/news/stories/2007/2068974.htm

2 Comments

Filed under Nezařazené

2 Responses to První suchozemští živočichové viděli barevně

  1. A proč by neměli vidět barevně?Myslím, že právě barevné vidění světa vytáhlo mořské obratlovce na souš, která je tak zajímavá.

  2. autor

    Barevné vidění určitě není prekurzorem pro přechod z vodního prostředí na souš. Tím byla relativně velká potravní nabídka a volné ekologické niky v kombinaci se stále se zlepšujícími fyziologickými adaptacemi pro život mimo vodní prostředí. Mezi ty ale nepatřilo vnímání barevného spektra, byť mohlo do jisté míry znamenat výhodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *