12. výročí opeřených dinosaurů

…aneb jak opravdu vypadaly druhohorní ekosystémy

Ano, je to vskutku tak. Opeření neptačí dinosauři jsou s námi již dvanáct let. Od zpočátku nejednoznačně přijímaného zveřejnění prvního objevu tohoto typu se „feathered dragons“ stali téměř evergreenem. Nikoliv však u většinové populace. Zatímco ve školách se žáci i studenti v roce 2008 stále učí, že dinosauři představovali šupinatá, neohrabaná stvoření plazího vzhledu, věda už tento trapný a trestuhodný nesmysl dávno překonala. Pohled na dinosaury se radikálně změnil během tzv. dinosauří renesance na přelomu 60. a 70. let minulého století. Již v té době začalo být jasné, že neohrabané „omyly evoluce“ nemohly ovládat suchozemské ekosystémy této planety po dobu 150 milionů let (což dinosauři dokázali).

Jedním z hlavních posunů v našem chápání dinosaurů byl však objev dnes již slavných čínských „opeřených“ neptačích dinosaurů z oblasti provincie Liao-ning. V takřka perfektně uchovávajících sedimentech (tzv. lagerstätten) z období spodní křídy (zhruba kolem 130-120 Ma) se v této oblasti dochovalo ke dnešnímu dni již 15 (možná však až 20) rodů dinosaurů s pernatým integumentem (tj. pokryvem) těla. Morfologie těchto pernatých útvarů a jejich chemické složení je samozřejmě dosud otázkou spekulací (přítomen je však strukturální protein beta-keratin). Dinosauří opeřenci patří k nejlepším dokladům dnes téměř všeobecně uznávané teorie o příbuznosti (neptačích) dinosaurů a dnešních ptáků. O tom, že ptáci vznikli z malých teropodních maniraptorů už dnes přitom téměř nikdo nepochybuje. Největším dosud objeveným dinosaurem se zachovaným tělesným pokryvem je Sinocalliopteryx gigas, dlouhý jen 237 cm, takže v případě těchto dinosaurů rozhodně nemluvíme o žádných obrech. Opeření se však předpokládá také u výrazně větších dinosaurů, např. u nedávno popsaného oviraptorosaura rodu Gigantoraptor s hmotností kolem 1,5 tuny. Význam těchto objevů pro lepší pochopení paleobiologie dinosaurů je každopádně nesporný.

Jaké že tedy slavíme výročí konkrétně? Dnes (10. 10.) si připomínáme 12. výročí zveřejnění objevu prvního dinosaura dochovaného s kolagenními strukturami nad dorzální oblastí krku, trupu i ocasu; malého kompsognatida druhu Sinosauropteryx prima. Tento drobný teropod žil v oblasti severovýchodní Číny asi před 125 Ma a zapsal se významným způsobem do historie dinosauří paleontologie. Nadneseně řečeno, započal doslova celou novou éru v jejich zkoumání. Jestliže před pouhým desetiletím ještě skeptici tyto tehdy čerstvé nálezy odmítali, dnes již nejen oni, ale i celá poučená veřejnost netrpělivě čeká na další nádherné nálezy ze spodnokřídových vrstev oblasti Liao-ningu (potažmo vnitřního Mongolska).
 

Odkazy:

http://cs.wikipedia.org/wiki/Opeření_dinosauři

http://cs.wikipedia.org/wiki/Sinosauropteryx

 

1 Comment

Filed under Dějiny paleontologie, O dinosaurech obecně, Výročí a ohlédnutí

One Response to 12. výročí opeřených dinosaurů

  1. Autor

    Rozhovor lze v nižší kvalitě (nahráváno mobilem) stáhnout zde: http://rapidshare.com…_5.wav.html

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.