A znovu ti inteligentní dinosauři

…aneb co je nového se sapientními teropody?

Tématikou inteligence neptačích dinosaurů a s tím související problematikou inteligentních, sapientačním procesem prošlých dinosaurů (tedy tzv. dinosauroidů) jsem se zabýval již odedávna. V roce 2006 jsem dokonce neodolal a na toto téma sepsal povídku s názvem Než přiletěl asteroid, kterou si v případě zájmu můžete přečíst zde: http://www.epika.cz/?p=dilo&c=18902 . V časopise Svět (3/2008) pak začátkem letošního roku vyšel můj článek s názvem Dinosauři: Hlupáci nebo géniové?, v němž jsem se zaměřil na srovnání hodnot EQ různých dinosauřích skupin a vyvození hypotetických závěrů ze zjištěných skutečností. Nemohl jsem přitom opomenout zmínit výtvor tureckého ilustrátora M. Kosemena (s nímž se znám osobně od květnového setkání v Londýně), který pracuje pod pseudonymem Nemo Ramjet. V článku jsem uveřejnil také jeho rekonstrukci hypotetického pokřídového dinosauroida s příznačným názvem Avisapiens saurotheos. Článek v původní podobě si můžete prohlédnout například zde: http://www.zshorakhk.cz/tvorba/ucitele/int_dino.pdf .

Tato aktivita nezůstala bez povšimnutí ani u samotného Ramjeta – http://nemoramjetupdate.blogspot.com/2008/03/czech-it-out.html , ani u blogujícího britského paleontologa Darenna Naishe na jeho brilantním blogu Tetrapod Zoology, věnovaném primárně zoologii čtvernožců: http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2008/03/dinosauroids_2008.php . Právě Naish přitom před několika dny publikoval na stejném blogu příspěvek, věnovaný revizi dosud zveřejněných článků na téma inteligentních teropodů s velkým mozkem. Zřejmě sdílíme oba stejnou fascinaci možným, byť nepravděpodobným, scénářem vývoje hypotetické dinosauří civilizace. V krátkosti proto nyní přetiskuji jeho chronologicky seřazené poznámky:

Z hlediska Naishe začalo vše v srpnu roku 2006, kdy ještě v rámci staré adresy blogu TetZoo uveřejnil článek o zoborožcovitých ptácích z řádu srostloprstých (čeledi Bucorvidae), kteří do značné míry odpovídají naší dnešní představě o vzhledu dinosauřích maniraptorních bytostí pokřídové éry (odtud je už pouze krůček k fascinujícím úvahám o kenozoických dinosaurech, nebo dokonce dinosauroidech, kteří teoreticky dospěli na pokraj abstraktního myšlení a vyjadřování v symbolech, tedy prerekvizitám skutečné civilizace; pozn. aut.) .

Tato myšlenka následně inspirovala Ramjeta k vytvoření nového pojetí dnes již klasického dinosauroida, stvořeného původně v roce 1982 umělcem Ronem Séguinem a kanadským paleontologem Dalem Russellem. Modelem byl teropod s jednou z největších objevených mozkoven v poměru k tělu (hodnota EQ až 6,48), svrchnokřídový Troodon formosus. Zatímco v podání Russella však šlo o jasného antropocentricky pojatého šupinatého hominoida, Ramjet svůj druh Avisapiens saurotheos nechal na pospas poněkud méně překotné evoluci, viz také Naishův článek: http://darrennaish.blogspot.com/2006/11/dinosauroids-revisited.html .

V březnu roku 2007 pak bylo Ramjetem „objeveno“ něco vskutku úžasného – doklady hypotetického jeskynního umění dinosauroidů, kteří se takto mentálně vyvíjeli stejným směrem, jako naši paleolitičtí předkové. Ramjet pracoval pouze s nástroji a materiály, které by třetihorní (?) inteligentní maniraptoři mohli používat – vlastní sliny a peří, uhlíky, rostlinný materiál atd. Výsledek opět krátce shrnul Naish, nyní již mnohem úžeji s Ramjetem spolupracující: http://scienceblogs.com/tetrapodzoology/2007/03/dinosauroid_cave_art_discovere.php .

V březnu roku 2008 byl Darrenem zmíněn článek J. Hechta a můj, ve kterých se poprvé dostal Avisapiens do povědomí širší veřejnosti (Hecht 2007, Socha 2008) a zmíněni byli také další hypotetičtí inteligentní teropodi v podání dvojice John McLoughlin a Mike Magee (již zmíněný Naishův článek ve druhém odstavci tohoto příspěvku). Ve stejné době Naish publikuje také svůj stěžejní kus v literatuře (Naish, D. 2008. Intelligent dinosaurs. Fortean Times 239, 52-53.). Ovšem až poté, co byl s tímto tématem kupodivu(?) odmítnut v Nature, Science i PNAS.

V květnu letošního roku pak vymyslel (lépe by asi znělo „objevil“) dalšího dinosauroida Edman Goodrich, ten však bohužel z internetu nějakým způsobem zcela zmizel. O měsíc dříve nicméně přichází také Asher Elbein se svým hypotetickým oligocénním dromeosauridem druhu Venatosapiens erectus: http://ashere.deviantart.com/art/Venatosapiens-Erectus-82364915 .

V září 2008 přichází se svou troškou do mlýna také Simon Roy, který na svém blogu RobotBlood nechává evolvovat novokaledonskou vránu druhu Corvus moneduloides (jehož zástupci prokázali v laboratorních podmínkách schopnost abstraktního myšlení při tvorbě jednoduchých nástrojů): http://www.robotblood.com/2008/09/dinosauroids-biggest-post-ever.html .

Konečně v říjnu tohoto roku, tedy ještě minulý měsíc, přichází na svém blogu Theropoda Ital Andrea Cau s novým druhem a snad i rodem dinosauroida, jehož důmyslný binomický název zní Nemoramjetia inexpectata: http://theropoda.blogspot.com/2008/10/indovina-chimera.html . Podle vlastního komentáře autora není ani přes zjevnou fyziologickou podobnost Nemoramjetia mladším synonymem rodu Avisapiens, protože se liší v některých podstatných rysech (mezi nimi postavení nozder a celkově více ptačí vzhled preorbitální části lebky u prvního).

Co tedy dodat závěrem? Celá dinosauroidí epopej ještě zdaleka není u konce, a časem jistě přijdou další „objevy“. Samozřejmě jde veskrze o hypotetické vývody, nicméně představa několika vývojových linií dosud ve fosilním záznamu neobjevených starotřetihorních dinosauroidů (nebo – chcete-li – pokřídových maniraptorních teropodů s velkým mozkem) je velmi lákavá a pro bystrou fantazii všech kriticky uvažujících dinosauřích entuziastů jistě také podnětná.

 

Zdroje:

Hecht, J. 2007. Smartasaurus. Cosmos 15, 40-41.

Naish, D. 2008. Intelligent dinosaurs. Fortean Times 239, 52-53.

Socha, V. 2008. Dinosauři: hlupáci, nebo géniové? Svĕt 3/2008, 14-16.

 

Dodatek: Malá aktualita k 18. 11. – dnes si připomínáme 5. výročí oznámení objevu prvního českého dinosaura, známého podle kosterních pozůstatků. Hezké úterý všem.

 

8 Comments

Filed under Něco o autorovi, O dinosaurech obecně, Spekulativní paleontologie

8 Responses to A znovu ti inteligentní dinosauři

 1. autor

  Pochopitelně jde veskrze o pouhou paleontologickou fikci, nicméně ve velmi oblíbeném „žánru“. Své vlastní myšlenky na téma možné dinosauří civilizace jsem zveřejnil ve zmíněném článku i v některých starších příspěvcích na tomto blogu. Doporučuji k přečtení také (můj) skromný článek o dinosauroidech na wikipedii: http://cs.wikipedia.org…nosauroid

 2. Mike32

  Nádherná spekulace. Sotva představitelné, ale není to úplně vyfabulované, mohli tu vládnout velkohlaví teropodi…

 3. Co když tu skutečně vládli?

 4. autor

  Postrádáme nicméně jakékoliv fosilní doklady a je velmi nepravděpodobné, že někdy takové objevíme…

 5. shirley

  zaujimava poviedkaakurat mi prislo, ze ten novy druh inteligentnych dinosaurov sa chova az prilis podobne ako nasi predkovia – na druhej strane, asi nikto nemoze odhadovat ako by sa chovali superinteligentne vtaky 🙂 Nu, v kazdom pripade – zaujimavy namet na premyslanie, ktovie ako by to bolo, keby nepriletel ten asteroid…

 6. autor

  Děkuji, samozřejmě je to čistě hypotetická konstrukce…

 7. Zmizelá povídkaChtěl jsem se na vaši povídku podívat, ale již mne to odkázalo na prázdnou stránku díla, kterému chybí název, autor i obsah…

 8. autor

  Dobrý den, povídku si můžete přečíst například v mé nové knize Po stopách dinosaurů 🙂 Ale mohu poslat také mailem…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *